Már érezni Iránt
A Brent spot kőolaj ára a héten 56-58 dollár között változott, heti átlagban közel 1 dollárral, 1,5 százalékkal nőtt az olajár. Az árak a héten szűk sávban ingadoztak. Pénteken közel egy dollárral mérséklődött a spot Brent ára.
A piacot a bizonytalanság jellemezte a héten, mivel a görög rendezés és a kínai tőzsde árfolyamainak stabilizálása mérsékelte az árnövekedési várakozásokat, az iráni tárgyalások lezárása pedig erősítette az árcsökkenésre vonatkozó jövőbeli várakozásokat. A pénteki jelentés szerint ismét csökkent az amerikai kőolajfúrások száma, ez inkább az áremelkedésre adott várakozásokat támogatta.
A piaci túlkínálat továbbra is jelentős, sőt a hírek szerint egy iráni szuperetanker, 2 millió hordó kőolajjal, amely jó fél éve várakozott iráni vizeken, Ázsia felé vette az irányt a tárgyalások lezárása után.
Egyre több olaj lesz
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga lényegében véve stagnált, a hét utolsó napján 40 centtel mérséklődött az ár, ezzel a a spot ár közeledett a határidős árhoz. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség ezen a héten stagnált. Az üzemanyagpiacokon továbbra is erős a kereslet, gyakorlatilag ugyanannyi benzin áramlik ki Európából főképp az észak és a dél-amerikai kikötőkhöz, mint amennyi dízel érkezik Európába.
Az elemzők is és az IEA is ismét jelezte, hogy a nyári kereslet növekedése rövidesen eltűnik, s a második félévre jóval mérsékeltebb igénynövekedés várható, amely valószínűleg hat majd a benzin árára. Emellett idén több új finomítói kapacitás lép üzembe, mint amennyit kivonnak a termelésből. Így az Egyesült Államokban és Dél-Amerikában jelentős kapacitás-bővülésre lehet felkészülni főképp a negyedik negyedévben.
A fenti véleményekkel szemben érdemes kiemelni azt a véleményt, hogy a tőzsdei határidős kereskedésben továbbra is magasabbak a távolabbi határidőre vonatkozó árak, mint a rövidebb lejáratúak, ezért szívja fel a kereslet a kínálatot, mert a határidős árkülönbségek (bár csökkenőek) a spekulációs célú tárolást lehetővé teszik.
Európa stabilabb volt
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) a mediterrán piacon a július 13 - július 17-e közötti időszakban közel 5,3 százalékkal csökkent, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 5,3-6,3 százalékos volt az árcsökkenés.
A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 2,2 százalékkal csökkent, az észak-európai piacokon 2,0-2,0 százalékos volt az árcsökkenés. A heti folyamatok azt jelzik, hogy a földközi-tengeri térség piacára egyre több benzin és dízel érkezik, így fokozatosan mérséklődik az európai mellett az arab és az afrikai keresleti nyomás. Egyik üzemanyagfajta sem követte az olajár stagnálását.
Bejött a képbe a forint
A forint árfolyama a július 13 - július 17-i héten 283,5 Ft/dollár körül ingadozott, összességében közel két forinttal kellett kevesebbet adni egy dollárért, mint a megelőző héten. Az árfolyam erősödését az eurónak a dollárhoz viszonyított gyengülése visszafogta, de nagyobb részt a forint árfolyamának az euróhoz viszonyított erősödése okozta. A hét utolsó két napján a forint gyengült a dollárhoz viszonyítva.
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 6,3 százalékos árcsökkenést jeleznek a változások, az északnyugat-európai piacokon a forintban számított változások 5,9-6,9 százalékos mérséklődést mutatnak.
A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított változások 2,8 százalékos csökkenést jeleztek, az észak-európai piacokon 2,6-2,6 százalékos csökkenést mutatnak az árak forintban mérve. Ezen a héten a forint árfolyam dollárhoz viszonyított erősödése felerősítette a benzin és a gázolaj dollárban mért csökkenését.
Szép nagy árcsökkenés
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében 5-7 forint közti árcsökkentést indokolnak, figyelembe véve a pénteki 3 forintos árcsökkentést is. A dízelnél 2-4 forint közötti volt az árcsökkenés a különböző piacokon, ezért a 3 forint körüli árcsökkentés a reális.
A benzin ára így 387-390 forint/liter között alakulhat, a gázolaj ára várhatóan 365-367 Ft/liter között változhat.
Az árváltozások és az időszaki átlagos keresetek emelkedése miatt 6 százalékkal több benzint és 15 százalékkal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.