Mi számít megfelelő helynek? Mit tegyünk a régi telefonunkkal, ha már használhatatlan, és eladni/eladományozni sem lehet? Az újrahasznosítás lehetőségét ilyen esetben sem szabad figyelmen kívül hagyni. Cikkünkből megismerheted, miért fontos a szemetes helyett környezetbarát és humánus módon megválni a korábbi készülékedtől.
Környezeti hatások és fenntarthatóság a mobil-újrahasznosítás tükrében
A nagy mennyiségű szeméttermelés a modern társadalom egyik legégetőbb problémája, nem beszélve az elektronikai hulladék jelentős mértékű felhalmozódásáról és annak kockázatairól. A kidobott mobiltelefonok és más elektronikai eszközök rengeteg mérgező anyagot tartalmaznak – a teljesség igénye nélkül: ólom, higany, nikkel, króm vagy kadmium –, és ha ezek a szemétlerakókban kötnek ki, bomlanak le vagy égnek el, a környezetre és az élővilágra is hatalmas veszélyt jelentenek.
A mobil-újrahasznosítás lehetővé teszi, hogy ezek az ártalmas anyagok biztonságosan és környezetbarát módon kerüljenek feldolgozásra. Ráadásul a még funkcionáló alkatrészek újbóli felhasználásával és bizonyos alkotóanyagok visszanyerésével még az új termékek gyártásához is kevesebb energia és erőforrás szükséges.
Tudtad? A mobiltelefonok számos újrahasznosítható anyagot tartalmaznak!
Az okostelefonok újrahasznosítása során számos nyersanyag visszanyerhető – a mobil márkájától és típusától függően egy készülékben akár hatvanféle nyersanyagról beszélhetünk.
A leggyakoribb közöttük a műanyag, az üveg, a kerámia, de ezeken túl jelentős mértékű réz, alumínium, vas, palládium, ezüst, arany, tantál, kobalt, ón, gallium, indium és néhány egészen ritka nyerselem is található bennük. Ha az új telefonok készítésekor a gyártók újrahasznosítással jutnak hozzá a szükséges ásványi anyagokhoz, a kitermelés negatív környezeti hatásai mérsékelhetők, a műanyag újbóli felhasználásával pedig a széndioxid-kibocsátás is csökkenhet.
Telefon-újrahasznosítás gazdasági szempontból
A régi okostelefonok újrahasznosítása nem csak környezetvédelmi és fenntarthatósági, de gazdasági és társadalmi szempontból is ésszerű lépés. Ha a régieket újra felhasználhatjuk, nincs szükség új anyagok előállítására, anyagbányászatra, így az energiafogyasztás is kisebb lesz.
Emellett az újrahasznosítás lehetőséget adhat új munkahelyek teremtésére: minél nagyobb mértékű az elektronikai eszközök újbóli felhasználása, annál nagyobb az igény a megfelelő munkaerőre az újrafeldolgozó iparágakban. Végül, de nem utolsósorban: a nyersanyagok megvásárlásával szemben az újrahasznosított alkatrészek és anyagok beszerzése kisebb kiadással is jár, amelynek hosszú távú, pozitív hozadéka akár az elektronikai termékek árcsökkenése lehet.
Megéri felelősséggel dönteni
Tudatos telefonhasználóként és fogyasztóként az elektronikai eszközök szemetesbe dobása nem elfogadható döntés. Saját és mindannyiunk felelőssége, hogy megfelelő módon gondoskodjunk régi készülékeink újrahasznosításáról, ezzel kihasználva a folyamat gazdasági előnyeit, lehetőséget adva a környezetbarátabb eljárásra.
Most már tudod, hogy a következő telefoncsere alkalmával mi a dolgod: mobil-újrahasznosításra fel!
Fotó forrás (paid):
- https://www.shutterstock.com/hu/image-photo/man-throwing-away-broken-mobile-phones-2206371983