Három hónapja tartó csökkenést követően emelkedett a nyerscukor határidős árfolyama, miután az aszály hatására a cukornád termelése jelentősen visszaesett Brazília kulcsfontosságúnak számító középdéli régiójában. Az előrejelzések szerint a kedvezőtlen feltételek egyhamar nem változnak, így a cukor tovább drágulhat - írja friss elemzésében a Conclude Befektetési Zrt.
Inkább üzemanyagot csinálnak, mint kockacukrot
Mi lesz az asztalon karácsonykor? Ha a cukorár-emelkedéshez hozzátesszük, hogy a napokban 3,5 éves csúcsra emelkedett a kakaó ára is, komolyan elgondolkodhatunk azon, milyen sütemény-receptekkel készüljünk a két és fél hónap múlva esedékes karácsonyi szezonra... |
Az árutőzsdei befektetésekkel foglalkozó cég elemzése szerint a cukor emelkedésének az szabna gátat, ha tovább erősödne a dollár, vagy az olajár jelentősen csökkenne. Jelenleg ugyanis a brazil cukorgyáraknak jobban megéri, ha a cukorszirupból etanolt állítanak elő, mintsem exportra nyerscukrot. Az aszályon kívül tehát ez is csökkenti a nyerscukor kínálatot a világ árutőzsdéin.
Nincs elég cukornád
Brazíliában szeptember első felében 39,9 millió tonna cukornádat dolgoztak fel, 7,4 százalékkal kevesebbet, mint augusztus második felében és az egy évvel korábbihoz képest még nagyobb, 16 százalékos volt az elmaradás. (Brazíliában kéthetes időszakokra adják meg mind a cukortermelés, mind a cukornád feldolgozásának adatait.)
A brazil cukornádtermelők szövetsége, az Unica előrejelzése szerint az aszály miatt a cukorgyárak nem kapnak elég cukornádat, ez a helyzet egészen november végéig, december elejéig kitarthat.
A kínálat szűkülése miatti aggodalmak a 2014. októberi kifutású nyerscukor fontonkénti (1 font=0,4536 kilogramm) árát pár nap alatt a piac aljához képest közel 8 százalékkal, 15,3 dollárcentre emelte fel a New York-i határidős tőzsdén.
Brazília a világ legnagyobb cukortermelője évi 36,8 millió tonnával, a dél-amerikai országot India (27,9 millió tonnás termeléssel) és Kína (13,7 millió tonnával) követi. Az Európai Unió cukortermelése az idén várhatóan 16,3 millió tonnát tesz majd ki, míg Magyarország évente 105 ezer tonnát állít elő.
Honnan jön a cukor? Áltagos cukornád-termelés a világ régióiban, 2008-ban
Egyelőre még olcsóbb, mint tavaly
A cukor Magyarországon idén augusztusban átlagban közel 18 százalékkal került kevesebbe az egy évvel korábbinál, egy kilogramm kristálycukor átlagos fogyasztói ára 214 forint volt, szemben az egy évvel korábbi 271 forinttal. A válság 2008 őszi kitörése óta a kristálycukor kilójáért 2011 márciusában kellett a legtöbbet fizetni, átlagban 352 forintot.
Ha az áfacsalókat visszaszorítják, az olcsó cukornak is lőttek
A héten érkezett a hír: szorosabbra kívánja fűzni együttműködését az adócsalások elleni harcban hat közép-európai ország - ebben állapodott meg a négy visegrádi ország (Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia), valamint Németország és Ausztria szakminisztere.
"Iparszerűek és szervezettek lettek azok a visszaélések, amelyeken keresztül a nemzeti költségvetéseket csapolják most már rendszeresen, és így elmaradnak az adóbevételek. Megegyeztünk abban, hogy az adóhivatalok szorosabb együttműködésére van szükség. Arra törekszünk, hogy az EU-n belül szélesebbre nyissuk a fordított áfa lehetőségét" - mondta a megállapodás kapcsán Varga Mihály. A cukor az egyik olyan termék, amit előszeretettel használnak áfacsalásra - ennek a törvénytelenül megszerzett jövedelem mellett az is eredménye, hogy olcsóbban kerülhet a boltok polcaira a cukor, mintha a kereskedelmi lánc minden szereplője rendesen befizette volna az adóterheket.