A Reuters adatközlése alapján a február 22 - február 26-i héten a benzin ára a mediterrán piacon, heti átlagban 0,6 százalékkal lett olcsóbb, a gázolajé 0,9 százalékkal került kevesebbe. A forint árfolyama ugyanezen időszak alatt, heti átlagban 1,1 százalékkal gyengült a dollárhoz viszonyítva. Az üzemanyagpiacokon a benzin és a gázolaj ára a erősen ingadozott, szerdától folyamatosan emelkedett. A heti átlagos piaci változások alapján egyik üzemanyagnál sem várható változás, de a hét utolsó két napján történt jelentősebb emelkedés miatt lehetséges, hogy a benzin ára akár 3-6 forinttal is emelkedhet. A gázolajnál nem, vagy csak minimális változtatás várható.
Az adatok is segítettek
A Brent spot kőolaj ára a héten 31-36 dollár között változott, heti átlagban 1,2 dollárral, 3,6 százalékkal emelkedett az ár. Az árak a hét elején erőteljesen ingadoztak, csütörtökön de főképp pénteken erőteljesebben emelkedtek. Az olajpiaci ingadozást a hét elején inkább csak a túlkínálat mozgatta, a hét második felében a statisztikai publikációk okozták az áremelkedést. A kedvezőbb amerikai GDP-adatot úgy is lehet értelmezni, hogy az Egyesült Államokban a növekedés erőteljes marad, tehát az olajigények nem csökkennek.
A publikált benzin-felhasználási adatok is kedvezőek, ez is felfelé mozdította az olajárat. Az is árfelhajtó tényező, hogy az előrejelzések szerint idén a palaolaj-kitermelés csökkenés miatt kb. 600 ezer hordó/nap mértékkel csökken az amerikai olajtemelés. A rövid távú hatások között szerepel, hogy egyre több finomító korlátozza vagy leállítja a termelést a tavaszi karbantartási munkák miatt. Az árnövekedést végül az is támogatta, hogy ezen a héten tovább csökkent az amerikai kőolajfúrások száma, bár ezen a héten "csak" 13-mal.
Forrás: GKI |
A WTI erősebb volt
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga több mint 1 dollárral nőtt az előző heti átlaghoz viszonyítva, a határidős ár péntek kivételével a hét folyamán a spot ár fölött változott. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség ezen a héten csökkent, mivel a WTI határidős ára gyorsabban nőtt, mint a határidős Brent ára. A különbség a hét végére megközelítette a 2,5 dollárt. Az európai üzemanyagpiacokon a benzin iránti kereslet mérsékelt, minimális az export a korábbi fontos piacokra, egyedül Kína vásárol benzin alapanyagot, illetve a benzin finomításához szükséges anyagokat.
Az ARA kikötőkben raktározott benzin-, és gázolaj-készletek igen magas szinten vannak. Az európai piacokon a dízel kínálata továbbra is bőséges, a legnagyobb gond a tárolók telitődés közeli állapota miatt van. A hírek szerint márciusban kevesebb dízel érkezik az európai piacokra, mint februárban, ez talán elősegíti a magas készletszint mérséklődését.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon a február 22 - február 26-a közötti időszakban 0,6%-kal csökkent, az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 1,8-1,0%-kal csökkentek az árak. A benzin ára a hét első három napján fel-le ingadozott, majd csütörtökön és pénteken jelentősen emelkedett. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 0,9%-kal csökkent a megelőző hét áraihoz viszonyítva, az észak-európai piacokon 0,5-0,6%-os volt az áremelkedés. A hét folyamán a dízel ára is a benzinéhez hasonlóan változott. Ezen a héten az üzemanyagok árváltozása többé-kevésbé követte az olajár mozgását.
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 0,5 százalékos, az ARA piacon 2,1 százalékos áremelkedés, az NWE piacon 0,7 százalékos árcsökkenés jelentkezett. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított heti változások 0,2 százalékos áremelkedést jeleztek, az észak-európai piacokon 0,6-1,6 százalékos emelkedést mutatnak az árak forintban mérve.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében a mediterrán piacon 0-1, a másik két piacon is 1-2 forint közötti áremelkedést jelenthetnek. A csütörtöki és pénteki dollárpiaci áremelkedés azonban jelentősebb, akár 3-6 forintnyi emelést is kiválthat. A gázolaj forintban mért ára esetében egyik piac heti átlagos árváltozása sem jelentős, azonban a hét utolsó két napjának áremelkedése és a forint gyengülése 2-3 forintos emelést is indokolhat. A benzin ára 304-306 forint/liter körüli szinten, a gázolaj ára várhatóan 301-302 Ft/liter körüli szinten változhat.