Augusztus elsejétől életbe lép a Magyar élelmiszerkönyv módosítása, és ennek megfelelően már csak a magasabb hústartalommal készülő termékek kerülhetnek forgalomba - írta keddi számában a Magyar Idők.
A lapnak nyilatkozó iparági szereplők más-más stratégiát követve próbálnak megfelelni a szigorításnak. Egyes termékeknél a hústartalom emelésével módosítják a receptúrát, más készítményeknél - az eddigivel azonos minőség mellett - különböző fantázianevekkel kerülik ki a szigorítást.
Pénzt vagy bizalmat buknak
Éder Tamás, a Hússzövetség elnöke, a Pick Szeged Zrt.-t magában foglaló Bonafarm-csoport PR- és vállalati kapcsolatok igazgatója elmondta: az utóbbi esetben a gyártók termelési költségei ugyan nem emelkednek, viszont számítaniuk kell a vásárlóközönség értetlenkedésére. Szerinte a legnagyobb hangsúlyt az importtermékek ellenőrzésére kell helyezni, hiszen a magyar szabályozás ezzel a módosítással a legszigorúbbak közé lépett az Európai Unión belül.
Keleti Zsolt, a Sága Foods Zrt. vezérigazgatója a lapnak elmondta: nagyobb változás a hús és a csontról mechanikusan lefejtett hús felhasználhatóságában rejlik. Az olcsóbb alapanyag helyett a virslik és a párizsik esetében is magasabb minőségű és értelemszerűen drágább összetevőket kell használniuk.
A pulykapárizsinkat a vásárlók már Füstlizerként találják meg az üzletekben. Lesznek olyan termékeink is, amelyek a fogyasztói árelvárások miatt kikerülhetnek a „virsli” és „párizsi” elnevezés alól – emelte ki. Keleti Zsolt szerint a javuló minőség mellett a növekvő munkaerőköltségek is elengedhetetlenné teszik az áremelést. A Sága az év elején már módosította az árakat, és szerinte jövőre is kisebb drágulásra számíthatnak a fogyasztók.
Daka Zsolt, a Gyulahús Kft. ügyvezetője arra számít, hogy a növekvő árak miatt a rossz minőségű, de olcsó termékek felé fordulnak a vásárlók.
Bár a hazai húsipar szereplői korábban jelezték, hogy a módosítás nehéz helyzetbe hozza a vállalkozásokat, nem várható lazítás a szabályozásban. A Földművelésügyi Minisztérium szerint elegendő idő volt ahhoz, hogy az ipar felkészüljön a változásokra. Több megkérdezett szereplő is jelezte, hogy még a szabályozás hatályba lépése előtt elkezdte a nagyobb hústartalommal ellátott termékek értékesítését- írta a Magyar Idők.