Gyártói jelzés érkezett az Országos Tisztifőorvosi Hivatalhoz, hogy a torokgyík, a szamárköhögés, a merevgörcs, a járványos gyermekbénulás, valamint a Haemophilus influenzae b (Hib) elleni úgynevezett ötkomponensű védőoltást nem tudják szerződés szerinti határidőre szállítani - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ).
Az országos tiszti főorvos ideiglenes változtatást rendelt el a kötelező védőoltási rendben. Az erről szóló utasítást hétfőn kapják meg a házi gyermekorvosok, az érintett háziorvosok, valamint a védőnők.
Így oltanak
A csecsemők a jelenleg érvényben lévő kötelező védőoltási rend alapján három alkalommal kapják meg az ötkomponensű oltóanyagot, mely a torokgyík, a szamárköhögés és a tetanusz (közismert nevén DiPerTe) mellett a járványos gyermekbénulás és a Hib okozta agyhártyagyulladás ellen is véd.
Ugyanezzel az oltóanyaggal történt a gyermekek újraoltására 1-2 éves koruk között. Az országos tisztifőorvos utasítása szerint a 2015. január 1. és március 31. között született csecsemők az ötkomponensű védőoltást 2, 4 és 6 hónapos korban kapják meg. A 2013. október 1. és december 31. között születettek esedékes újraoltására pedig 21 hónapos korban kerül sor.
Az ÁNTSZ közleményében hangsúlyozta, mindez a betegségek elleni védettség kialakulását nem befolyásolja, és megfelel az oltóanyag úgynevezett alkalmazási előiratának (amit a gyógyszerészeti hatóság vizsgált és engedélyezett).
Másikkal helyettesítik
A járványügyi biztonság fenntartása és a védőoltások folyamatosságának biztosítása érdekében meghozott másik intézkedés, hogy májusban az öt szóban forgó betegség ellen átmenetileg másik két oltóanyagot alkalmaznak - írja az ÁNTSZ. Az országos tisztifőorvos utasítása rendelkezik ennek módjáról is, annak érdekében, hogy emiatt a csecsemőket ne kelljen a korábbinál többször megszúrni.
Így ez a beadás módjában és a vakcina összetételében is teljesen megegyezik az ötkomponensű védőoltással - teszi hozzá az ÁNTSZ.