Március 5-én ismét elmentünk a három kiskereskedelmi lánc egy-egy hipermarketébe megnézni, hogy hogyan alakultak az árak. Szokásunkhoz hűen, most is az Auchanban, a Tescóban és az Intersparban jártunk. A több, mint hét éve tartó vizsgálatnak most különös aktualitást ad a kormányzat és a kereskedelmi láncok viszonya.

A kormány idén több intézkedést is bevezet, amelyek rosszul érintik a hipermarketeket. A jogszabályváltozások alapján például a két egymást követő évben veszteséges, legalább 50 milliárd fölötti árbevételű cég nem forgalmazhat napi fogyasztási cikket. Emellett drasztikusan emelkedik az árbevétel-arányos élelmiszer-ipari felügyeleti díjat és vasárnap ki sem nyithatnak a 200 négyzetméternél nagyobb üzletek. Ezek súlyos milliárdokba kerülnek a cégeknek, akik válaszul elhalasztják beruházásaikat, üzleteket zárnak be, elbocsátják dolgozóikat. És az is valószínű, hogy az új terhek előbb-utóbb a fogyasztói árakban is meglátszódnak majd. Egyelőre azonban nem látszik egyértelmű trend. Az elmúlt két hónapban ugyan drágulást mértünk, de márciusban estek az árak a hipermarketekben.
Mennyivel drágultak a hipermarketek?
Ez méginkább összerázta a mezőnyt, az élen még sincs változás: továbbra is az Auchan az első, de a Tesco és az Interspar árai között már alig van különbség, most a Tesco lett hajszálnyival drágább. Mintaárkosarunkért az Auchanban 17 444 forintot fizettünk volna, a Tescóban pedig ugyanezekért a termékekért 17 956 forintot kérnek. Az Intersparban is 18 ezer forint alá ment a mintakosár ára: most 17 927 forintot fizettünk volna. A három áruház átlagára így 17 776 forintra emelkedett. Így éves alapon összességében 2,4 százalékkal lettek alacsonyabbak az árak, havi alapon pedig 0,1 százalékkal magasabbak.
![]() |
Az árak változása az előző év azonos időszakához képest, azaz a Privátbankár.hu éves árindexe |
A legkevesebbet (16 597 forint) persze akkor kellene fizetni, ha mindent ott vennénk, ahol az a legolcsóbb: 1179 forintot spórolhatnánk így az átlagárhoz képest. Ez azonban tripla utazgatással vagy tripla létszámú bevásárlócsapattal járna.
Mi lett olcsóbb? Mi drágult?
A KSH holnap (kedden) közli az infláció februári alakulásáról szóló adatait. Londoni pénzügyi elemzők viszont már hétfőn közzétették várakozásaikat >>> |
Havi alapon drágább lett a krumpli, a sajt, és jelentősen (34%) drágult a rizs is. Olcsóbb lett viszont a liszt, a kávé, a tea, a felvágott és a pezsgő is.
Tavaly februárhoz képest a banán, a margarin és jelentős mértékében a szeszes ital drágult, míg olcsóbb lett a kenyér, a tej, a kávé, a tea, a csoki, a cukor, a felvágott és 43,9 százalékot esett a krumpli ára.
Havi legolcsóbbak
Hogyan számoltunk?Kosaras módszertan >> |
Nem egész egy hónap van Húsvétig, ezért megnéztük, hogy mennyibe kerül a csoki-nyuszi, a metélőhagyma és a kevert, legalábbis ez volt a terv. Aztán jött az első meglepetés: a három hipermarketből még csak egy tette ki a csoki-nyulakat: egyedül az Intersparban találtunk ilyen figurákat, a legolcsóbbat 109 forintért, amely Boci márkájú, igaz nem túl nagy, csupán 18 grammos.
A következő meglepetést az okozta, hogy kevertet sem találtunk két üzletben. Kevertet csak a Tesco tart: a Győri Kevert Likőrből 2 decit 1025, 5 decit 2105 forintért kapni. Az Intersparban ezzel szemben nem volt kevert, így végül egy másik klasszikust kellett választanunk - a meggylikőr árát jegyeztük fel: 899 forintért 2 decit kapunk. Az Auchanban az 5 decis Dream bonbon meggy 989 forint. A Tesco tart meggylikőrt is: a Győriből 1865 forintba kerül 5 deci.
Végül sokak kedvenc kora-tavaszi zöldfűszerét is megkerestük a hiperekben, ahol már egy ideje nem fehér műanyagpohárban árulják a snidlinget, hanem ültetőcserépben, mint a többi fűszernövényt. Ez a váltás egyébként az árakon is meglátszik, igaz jóval több hagyma fér egy cserépbe, mint a pohárba. Az Auchanban 348, a Tescóban 349, az Intersparban pedig 399 forint a metélőhagyma, amely egyébként átültetve a teraszon és a kertben is jól érzi magát, ráadásul a snidling évelő, így ha télre kint hagyjuk, akkor ugyan elszárad, de tavasszal újabb hagymák hajtanak ki a földből.