4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elemzők szerint februárban is negatív volt a magyarországi infláció, a defláció valószínűleg stabilizálódott, vagy valamelyest enyhülhetett.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői hétfői prognózisukban közölték: a januárban mért mínusz 1,4 százalék után a múlt hónapra a fogyasztói árindex 1,2 százalékos tizenkét havi összevetésű csökkenését várják.

A ház elemzői szerint a magyarországi defláció valószínűleg januárban érte el mélypontját, és az árcsökkenés üteme februárban már lassult, elsősorban az üzemanyagárak emelkedése, valamint az élelmiszerek és a szolgáltatások esetében belépő éves bázishatások miatt.

Hónapokig nem nőnek az árak

A JP Morgan londoni elemzőinek számításai szerint a magyarországi kiskereskedelmi üzemanyagárak februárban 1,6 százalékkal emelkedtek havi összevetésben. A ház jelenlegi várakozása mindazonáltal az, hogy a teljes kosárra számolt defláció októberig kitart. A cég által az előző havi inflációs adatsor után kialakított előrejelzés szerint a tizenkét havi magyar infláció 2015 végén 1,1 százalék lesz, és 2016-ban is csak 2 százalékig emelkedik, vagyis még jövőre is jócskán elmarad a Magyar Nemzeti Bank (MNB) céljától.

Mi az a defláció, és létezik a gyakorlatban?

Mostanában az alacsony kamatok és a lassú gazdasági növekedés időszakában sokszor szó esik a túl kicsi inflációról, sőt ennek negatív változatáról, a deflációról is. A Privátbankár cikkét a témában itt olvashatja >>>

A JP Morgan londoni elemzőinek prognózisa szerint az MNB ebben az inflációs környezetben az idei év közepéig 1,6 százalékra csökkenti alapkamatát a jelenlegi 2,1 százalékról.

Jön, jön, jön a kamatvágás

A cég már erre a hónapra jósolja az első enyhítést, amely várakozása szerint 0,2 százalékpontos lehet. A JP Morgan elemzői áprilisra is 0,2 százalékpontos, májusra vagy júniusra pedig egy végső, 0,1 százalékpontos MNB-kamatcsökkentést várnak.

Akik még durvább vágást várnak

A londoni elemzői közösségben vannak ennél agresszívabb MNB-kamatcsökkentési előrejelzések is. A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays februárra is a januárihoz hasonló, mínusz 1,4 százalékos tizenkét havi magyarországi inflációval számol. A cég londoni elemzői hangsúlyozták, hogy az általuk várt stabilizáció a magyar fogyasztói árindex négyhavi folyamatos csökkenését követné. 

A Barclays közgazdászai márciusra - a konszenzusnak megfelelően - 0,2 százalékpontos kamatcsökkentést várnak az MNB-től. A ház előrejelzése szerint azonban a magyar jegybank egészen az 1,50 százalékpontos alapkamat elérésig folytatja az enyhítési ciklust, vagyis a Barclays összesen 0,60 százalékpontos MNB-kamatcsökkentéssel számol.

Aztán jön egy hosszabb szünet

A cég londoni elemzői szerint az 1,5 százalékos alapkamat elérése után az MNB valószínűleg szünetet tart, de nem zárható ki később még további enyhítés, ha azt a gazdasági adatok alátámasztják. Ha a globális infláció nem lódul meg meredek ívben, a Barclays egészen 2017-ig nem számít az MNB alapkamatának emelésére.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni elemzői is a magyarországi defláció stabilizálódását várják a múlt hónapra, szintén 1,4 százalékos éves szintű árcsökkenést jósolva.

A GS közgazdászai szerint az alacsony inflációval jellemzett külső környezet és a helyi valuták múlt havi erősödése a közép- és kelet-európai EU-gazdaságokban általánosságban is meghosszabbítja a deflációs időszakot. A ház szerint a defláció Magyarországon és Lengyelországban is hamarosan eléri mélypontját, de az idei harmadik negyedév végéig várhatóan kitart.

A Goldman Sachs londoni elemzőinek várakozása szerint ezután azonban meglehetősen felgyorsul az infláció, és Magyarországon 2016 első felében eléri a 2,2-2,5 százalékot, elsősorban a bázishatások belépése, valamint az üzemanyag- és az élelmiszerárak emelkedése miatt.

A GS elemzői mindazonáltal azzal számolnak, hogy az éves összevetésű infláció még 2017 első felében is az MNB 3 százalékos célja alatt lesz.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG