Most 15 százalékkal gyengébb a Golf-áramlat, mint amilyen időszámítás szerint 400 körül volt. A portál cikke szerint ez jókora eltérést jelent, aminek szerepe van a globális felmelegedésnek is. Az atlanti áramlási rendszer, amelynek része a Golf-áramlat délről visz meleg vizet az Északi-sark felé, ahol normális esetben a víz lehűl, lesüllyed, és visszacsorog dél felé. A globális felmelegedés ezt borítja fel, megakadályozva a víz lehűlését, miközben extra vizet juttat a rendszerbe a jég elolvasztásával.
Nemrég mínusz 20 volt - hol van akkor a globális felmelegedés? >>> |
Ugyan nem jósolják az atlanti áramlatok leállását, de a Nature című szaklapban megjelent tanulmány szerzői felteszik a kérdést, hogy vajon mennyire vagyunk biztosak abban, hogy ez valóban nem fog bekövetkezni.
Jelentős áramlati lassulás volt az 1850-es kis jégkorszak vége után, majd ez a lassulás folytatódott a globális felmelegedés miatt.
Egy másik tanulmány pedig arra a következtetésre jutott, hogy a lassulás legnagyobb része később következett be, és egyértelműen a fosszilis üzemanyagok égetésével hozható összefüggésbe.