Bognár Lajos elmondta: a korábbi évenkénti fél kilogrammról 70 dekagrammra nőtt az átlagos magyarországi mézfogyasztás. A Földművelésügyi Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára azt is hangsúlyozta, remélik, hogy ezt a tendenciát a közelmúltban kirobbant mézhamisítási ügy sem veti vissza.
Betegek nem leszünk tőle, de a minőség pocsék
A főállatorvos szerint az eddig tapasztalt mézhamisítási módszerek nem vetnek fel súlyos élelmiszerbiztonsági kockázatot, ugyanakkor komoly minőségi problémák merülhetnek fel elsősorban az unión kívülről behozott méz esetében.
Bognár Lajos ezért azt tanácsolta a vásárlóknak, hogy részesítsék előnyben a Magyarországon előállított mézet, amelyeket lehetőség szerint próbáljanak meg közvetlenül a méhészektől, illetve a helyi piacokon beszerezni.
Betiltottak több kínai mézet
Az országos főállatorvos csütörtökön az Országos Magyar Méhészeti Egyesület jelzése alapján rendelte el többféle, Kínából importált méz forgalmazásának felfüggesztését, mivel a termékek hozzáadott cukrot tartalmazhatnak.
Az egyik brémai mézlaboratórium a Magyarországról származott európai uniós és nem uniós mézkeverék közül öt mintában mutatta ki a hamis kínai mézet, a vizsgált termékek 40 százaléka pedig ipari méznek minősült.
Magyar, horvát, román, szlovák, francia, görög és német méhészek október 30-án tartottak tüntetést Brüsszelben, amelyen a Kínából az Európai Unióba irányuló mézimport szabályozásának szigorítását követelték. Részletek>>>
Mit találtunk mi?
Privátbankár Árkosár felmérésünk keretében nemrég mi is megnéztük, milyen mézeket lehet kapni a hazai hipermarketekben. Az összes olcsó termék EU-n belülről és EU-n kívülről származó mézek keveréke volt. A Tescóban kilónként 1528 forintért kínálták az ilyen virágmézet, az Auchanban a Tuti Tipp sajátmárkás virágméz kilónként 1692 forint, az Interspar S-Budget virágméze 1721 forintba került.