A Tolnai Népújság cikke szerint csak Bogyiszló környékén napi hétezer liter tejet kell megsemmisíteni.
Az aflatoxinos tejet nem lehet a borjakkal megitatni, nem szabad kiönteni a szántóföldre, hanem egy Paks melletti bioüzembe kell szállítani - írta a lap. A szállítás sokba kerül, ráadásul bevételük sincs a termelőknek.
Forrás: Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács |
A cikk Hadházy Árpádot, a Tolna Megyei Agrárkamara elnökét idézi, aki szerint a tavalyi meleg időjárás miatt egyes takarmányféleségekben a megengedett kilogrammonkénti 0,05 mikrogrammnál nagyobb a penészgomba által termelt méreg, az aflatoxin mennyisége.
A hatóság résen van
Teljes biztonsággal fogyaszthatóak a Magyarországon forgalmazott tejek - közölte korábban Kardeván Endre.
Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkára a kormany.hu-n közölt videóinterjúban elmondta: a hatóságok valóban találtak aflatoxinnal szennyezett terméket, de csak felvásárlóknál.
Korábban a Hír TV fogyasztóvédelmi műsorában elhangzott: aflatoxinnal szennyezett tej került a polcokra a nagyobb budapesti vásárcsarnokokban, az egyikben a rákkeltő gombaméreg egészségügyi határértékének kétszeresét találták.
Hogy kerül az aflatoxin a tejbe?
az aflatoxint egy penészgomba termeli, és általában penészes takarmánnyal kerül a szarvasmarha szervezetébe. Más élelmiszerekben - főleg a trópusokon termelt termékekben, például a kávéban - is előfordulhat. Az emberi szervezetből nagyon lassan ürül ki, és hosszú távon fogyasztva károsodást okoz. A gyermekekre kisebb testsúlyuk miatt nagyobb veszélyt jelent.
A Vidékfejlesztési Minisztérium ezért segít a gazdáknak kicserélni az aflatoxinos takarmányt. A szaktárca szerint amennyiben már nem fertőzött takarmányt használnak, az aflatoxin 3-5 nap alatt kiürül az állatok szervezetéből, és a tej sem lesz szennyezett.