Mit is jelent pontosan az RFID?
Az RFID kifejezés a rádiófrekvenciás azonosítás (radio-frequency identification) rövidítése - egy olyan technológiára utal, amelynek során az RFID címkékbe kódolt digitális adatokat az RFID olvasó rádióhullámokon keresztül rögzíti. Az RFID abban hasonlít a vonalkódos megoldáshoz, hogy a címkéről vagy címkékről származó adatokat egy olyan eszköz rögzíti, amely az információkat egy adatbázisban tárolja.
Az RFID számos előnnyel rendelkezik a vonalkódos eszközkövető szoftvert használó rendszerekkel szemben. Az egyik legfigyelemreméltóbb, hogy míg a vonalkódokat az optikai szkennerhez kell igazítani, addig az RFID címkékről rálátás nélkül is leolvashatók az adatok. Tipp: az Etisoft kínálatában számos különböző RFID címke, olvasó, címkenyomtató és egyéb eszköz megtalálható a legkorszerűbb technológiákkal felvértezve.
Hol alkalmazható az RFID?
Az RFID technológia típustól függően számos iparágban alkalmazható, miután megannyi feladat végrehajtására alkalmasak, többek között:
- Készletgazdálkodás
- Eszközkövetés
- Személyzet nyomon követése
- A korlátozott területekhez való hozzáférés szabályozása
- ID jelvény
- Ellátási lánc menedzsment
- Hamisítás megelőzése (pl. gyógyszeriparban)
Hogyan működik az RFID?
Az RFID az automatikus azonosítási és adatrögzítési technológiák kasztjába tartozik. Az AIDC folyamatai automatikusan azonosítják a tárgyakat, adatokat gyűjtenek róluk, majd ezeket közvetlenül a számítógépes rendszerbe viszik fel. Az RFID rendszerek ennek megvalósítására rádióhullámokat használnak.
Leegyszerűsítve az RFID rendszerek három részből állnak: egy RFID címkéből, egy RFID olvasóból és egy antennából. A címkék egy integrált áramkört és egy antennát tartalmaznak, amelyek adatátvitelre szolgálnak az olvasóhoz. Az RFID olvasó ezt követően a rádióhullámokat egy használhatóbb adatformává alakítja. Az információ a számítógépes rendszerbe kerül egy kommunikációs interfészen keresztül, ahol tárolhatók és később kielemezhetők.