Az egészség és a helyes táplálkozás összefüggései mindenki számára ismertek, azonban az étrend sportteljesítményre gyakorolt hatásáról kevesebbet tudunk. Akár hobbi szinten sportolsz, akár versenyszerűen, a jobb teljesítmény elérése érdekében gondot kell fordítani a táplálkozásra. Hogy mit kell tartalmazzon, illetve milyen mennyiségben, az a céljaid, a nemed, az életkorod, a testalkatod függvénye, vagyis egyedileg kell meghatározni. De hogy mire figyelj, azt a cikkünkből megtudhatod!
Az étrend, az egészség és a teljesítmény
Fokozott testedzés mellett pótold a szervezet megnövekedett fehérjeigényét prémium minőségű BodySelect tejsavó protein étrend-kiegészítőkkel! Az ételek energiát és tápanyagot biztosítanak a szervezet számára, ezért mindenkinek nagy hangsúlyt kell fektetni a táplálkozásra, nemtől és kortól függetlenül. A fehérje, szénhidrát és zsír hármasának aránya rendkívül fontos.
Megfelelő táplálkozással segíthetjük a szervezet regenerációját, így fokozott aktivitás esetén még inkább érdemes erre odafigyelni. Erre alkalmas módon érdemes lehet átalakítani az étkezési szokásokat, áttérni a teljes kiőrlésű péksüteményekre és gabonafélékre, több, különösen zöld leveles zöldséget, valamint gyümölcsöt fogyasztani, továbbá a sovány húsokat és alacsony zsírtartalmú tejtermékeket előnyben részesíteni, hogy az optimális testsúlyt és testszírszintet elérhessük. A hidratálásról sem szabad megfeledkezni.
Optimális arányok, maximális teljesítmény
A táplálékok ideális makro tápanyag aránya a sportolók számára:
- 45-65% szénhidrát,
- 15-25% fehérje és
- 20-35% zsír.
Megerőltető testmozgás esetén növelni javasolt a bevitt energiamennyiséget, különös tekintettel a szénhidrátforrásokra, ugyanakkor csökkenteni szükséges az elfogyasztott élelmiszerek zsírtartalmát. A fehérjebevitel optimális szintjére is oda kell figyelni, ellenkező esetben a szervezet az izomszövetek leépítéséből nyeri az energiát.
Hogyan étkezz edzés előtt, alatt és után?
Ahhoz, hogy az edzéssel a maximális teljesítményt hozhasd ki magadból, a szervezetet már a testmozgás előtt fel kell készíteni a fokozott terhelésre, ezért előtte 3-4 órával magas szénhidrátot tartalmazó élelmiszereket kell fogyasztani.
Amennyiben az edzés meghaladja a 60 percet, a vércukorszint feltöltése és a fáradtság csökkentése érdekében szénhidrát bevitele szükséges, de a folyamatos hidratálásra is oda kell figyelni. Edzés után a regeneráció miatt szükséges a glikogén pótlása szénhidrát fogyasztásával.
Sportolóként jól megtervezett, kiegyensúlyozott étrenddel, valamint szükség esetén étrend-kiegészítőkkel tudod biztosítani a szervezet megnövekedett energia-, vitamin- és ásványianyag-igényét. Az életmódváltás biztosíthatja a teljesítmény javítását a leginkább költséghatékony módon.