A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek. A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet. A GKI Energiakutató Kft. a Reuters árjegyzései alapján végzi el az árváltozás előrejelzéséhez tartozó számításokat - olvasható az energiakutató előrejelzésében.
Mivel számol a Reaters?
A Brent kőolaj ára a héten 45-46 dollár között változott, heti átlagban 60 centtel csökkent az olajár. A kis ingadozásokat a különböző hírek okozták, így a szaudi király halála inkább bizonytalanságot okozott, de az, hogy az IMF csökkentette az idei gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését, az lejjebb vitte az árakat.
Grafikonok forrása: GKI Energiakutató |
Az amerikai kőolaj jegyzési árát pedig a hatalmas köolaj-készletnövekedés mozdította lejjebb. A piacot az is nyugtalanítja, hogy egyre több olajipari szolgáltató és termelő cég bocsát el munkásokat.
Drágább lett az üzemanyag
A Brent 1 hónapos határidős ára heti átlagban közel 3 dollárral volt magasabb, mint a spot ár, péntekre azonban kicsit csökkent a különbség. Az 1 hónapos határidős WTI és Brent ára közötti különbség heti átlagban 1,7 dollár volt, ez kb. fél doillárral magasabb, mint a megelőző héten.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) a mediterrán piacon a január 19 - január 23-a közötti időszakban 2,2 százalékkal nőtt, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 0,3, illetve 2,1 százalékos volt az áremelkedés mértéke.
Gyengült a forint
A forint árfolyama a héten 274 Ft/dollár körül ingadozott, összességében kb. 1,5 forinttal kellett többet adni egy dollárért, mint a megelőző héten. A forint árfolyama a hét második felében tovább gyengült.
Na de mit jelent ez a magyar autósoknak?
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 2,8 százalékos áremelkedést, az északnyugat-európai piacon a forintban számított változások 1 százalékos emelkedést mutatnak, míg az ARA piacon a forintban mért változások 2,9 százalékos árnövekedést jeleznek. A gázolajnál a mediterrán piacon 1,3 százalékos, az észak-európai piacokon 1,1-1,4 százalékos közötti volt az árak forintban mért növekedése. Ezen a héten az árfolyam változása felerősítette az árak emelkedését.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében benzin és a gázolaj ára várhatóan nem fog változni január 28-án, szerdán, mivel a fentebb bemutatott kis elmozdulásokat a pénteki benzin áremelés már figyelembe vette.
Ennyi egy liter
Így a benzin ára 333 forint/literes szint marad a gázolaj ára is a 343 Ft/liter körüli szinten marad. (A heti tény forint üzemanyag-árak adatait az Eurostat heti üzemanyagár statisztikájából vesszük, a magyar árakat a MEKH szolgáltatja az Eurostatnak.)
Az elmúlt egy évben a benzin és a gázolaj ára 18 százalékkal csökkent.
Az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek emelkedése miatt 24 százalékkal több benzint és 20 százalékkal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt - olvasható a GKI elemzésében.