A tankönyv a legolcsóbb tétel
A még az év elejéhez köthető költségekből a tankönyvekre költik a legkevesebbet, a megkérdezett 1000 család fele maximum 5000 forintot fordít tankönyvek beszerzésére. Ebben egyébként szerepe van annak, hogy a nagycsaládosok ingyen kapják a tankönyveket, illetve egyre több iskolában használnak kölcsön, ún. „tartós” tankönyveket a gyerekek.
Az iskolakezdésre előre készülnek a szülők, aki azonban mégsem tudja kigazdálkodni a költségeket, az általában családtól kér segítséget, közel egyötödük pedig kölcsönt vesz fel. A végzős diákok ünnepségeire, így a szalagavatóra és a ballagásra szintén előre készülnek a szülők, 60 százalékuk már jóval előre gyűjteni kezdi a szükséges összeget.
Továbbtanulás? Kinek van arra pénze?
A legnagyobb év közbeni kiadásokat az osztálypénz, az osztálykirándulás és az étkezés biztosítása jelenti a családoknak, illetve az esetleges szakkörök, sportfoglalkozások, nyelvórák díjait is be kell fizetni. Sok szülő az üres pénztárcára hivatkozva így nem járatja különórára a gyerekét, 26 százalékuk azonban akár több mint 50 ezer forintot is hajlandó fizetni a gyerekek iskolán kívüli képzésére.
Noha a szülők háromnegyede tervezi, hogy a gyereke tovább tanuljon valamilyen felsőoktatási intézményben, a megkérdezettek felének fogalma sincs, hogy milyen forrásból finanszírozza ezt. A családok egyötöde már korán elkezdi a spórolást a későbbi egyetemi évekre, kölcsönt azonban csak nagyon kevesen kérnek: a szülők alig 3 százaléka kér segítséget másik családtagtól, hitelt pedig csak 5 százalékuk igényel.
Zaklatják a gyerekem az iskolában a többiek - mit tegyek?Bármiért kiközösíthetik, bántalmazhatják a gyereket egy közösségben - szó szerint bármiért, ez pedig megkeserítheti a gyerekkort. Mit tehetünk akkor, ha a gyermekünket kipécézték az iskolában? Miből vehetjük észre, hogy nagy a baj, milyen lehetőségei vannak a szülőnek az iskolában vagy akár a jogi fórumokon? Pólya Bella tanácsadó szakpszichológust kérdeztük.>>> |