A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek. A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet. A GKI Energiakutató Kft. a Reuters árjegyzései alapján végzi el az árváltozás előrejelzéséhez tartozó számításokat.
Oroszok mozgatták az árat
Brent spot kőolaj ára a héten 49-53 dollár között változott, a heti átlagban közel négy és fél dollárral emelkedett az ár. Az árak a hét négy napján folyamatosan emelkedtek az utolsó napon stagnáltak. Az orosz energiaminiszter Alexander Novák bejelentése okozta a legerősebb áremelkedést, mivel kijelentette, hogy kész találkozni az OPEC és az OPEC-en kívüli olajtermelőkkel a piaci helyzet megtárgyalása érdekében. Már be is jelentették, hogy a szaúdi és venezuelai olajminiszterekkel a tárgyalások időpontjait.
Az Amerikai Energiaügynökség közreadta első becslését a szeptemberi olajtermelésről, amely szerint 120 ezer hordó/nap mennyiséggel csökkent a kitermelés a megelőző hónaphoz képest. A szokásos heti jelentés szerint tovább csökkent az amerikai kőolajfúrások száma, ezen a héten kilenc darabbal. Emellett a dollár némileg gyengült a vezető devizákkal szemben, amely szintén áremelő hatású.
A befektetők a fenti tényezők miatt és az áremelkedés első jelére jelentősen megnövelték a hosszú távra vonatkozó ajánlataikat, amely megemelte a határidős árakat. A Shell vezérigazgatója is reménykeltőnek ítélte az áremelkedést, de megjegyezte, hogy még hosszú idő kell ahhoz, hogy a piaci egyensúly helyreálljon, s addig alacsony olajárakkal kell számolni.
Erre tart a Brent
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 3,7 dollárral emelkedett az előző heti átlaghoz viszonyítva, a spot ár már csak kevéssel van a határidős ár alatt. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség ezen a héten kicsit nőtt, mivel a határidős WTI ára kicsit mérsékeltebben emelkedett a Brent árhoz képest. Az üzemanyagpiacokon az Egyesült Államokba irányuló európai benzinexport tovább csökkent, de a Közel-Kelet és Ázsia, valamint a Földközi-tenger térségében jelentős a kereslet a megemelkedett számú finomítói karbantartás miatt. Az európai piacokon a dízel kínálata továbbra is bőséges, az előrejelzések szerint az amerikai dízelimport várhatóan mérséklődik az ősz folyamán, de Oroszországból, Ázsiából és a Közel-Keletről bőséges az import. Az európai belső árakat viszonylag magasan tartja az, hogy a Rajna vízszintje továbbra is sekély.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon az október 5-október 9. közötti időszakban 4,6%-kal nőtt, az észak-nyugat-európai piacon hasonló volt az emelkedés, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 4,8%-os volt az emelkedés. A benzin ára mindhárom piacon a hét első egy-két napján emelkedett, majd csökkent és stagált. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 3,4%-kal nőtt, az észak-európai piacokon 4,4-4,2%-os volt az áremelkedés. Ezen a héten az üzemanyagárak inkább csak az első két napi olajáremelkedést követték.
Erősödött a forint
A forint árfolyama az október 5 - október 9-i héten 276,7 Ft/dollár körül ingadozott, 2,8 forinttal kellett kevesebbet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. Az árfolyam erősödése mérsékelte a forintban számított üzemanyagárak emelkedését.
Literben és forintban
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 3,6%-os, az északnyugat-európai piacon 3,6%-os, míg az ARA piacon 3,8%-os áremelkedés jelentkezett. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított változások 2,4%-os drágulást jeleztek, az észak-európai piacokon 3,4-3,1%-os csökkenést mutatnak az árak forintban mérve. Ezen a héten a forint-dollár árfolyam alakulása tompította a piaci árak emelkedését forintban számolva..
Erre lehet készülni
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében a mediterrán piacon 3 forint körüli drágulást jeleznek, a másik két piacon 4 forint feletti az emelkedés. A pénteki 3 forintos emelés a heti átlagos áremelkedést már ellensúlyozta, ezért a piaci tényezők alapján további emelés nem várható. A gázolaj forintban mért ára esetében a mediterrán és az északnyugat-európai piacon 3-4 forintos emelkedést jeleznek az adatok. Mivel pénteken már egy 2 forintos áremelést érvényesítettek, ezért nem várható változtatás, vagy legfeljebb egy két forintos emelés.
A benzin ára 340 forint/liter körüli szintre kerülhet, a gázolaj ára várhatóan 348-350 Ft/liter között változhat - véli a GKI.