Az aranyeresség fajtái
Az aranyérnek két fajtáját különböztetik meg az orvosok: a belső és a külső aranyeret. Más-más tüneteket produkálnak, s más-más helyen jelentkeznek a problémák a szervezetben.
A belső aranyér a végbél falán, belül található érgomolyag, mely alapállapotban nem is vehető észre. Mindenki a szervezetében jelen van, feladata, hogy megakadályozza a szelek és a széklet önkéntelen távozását.
A külső aranyér pedig testünk külső részén, a végbélnyílás környékén jelenhet meg erőlködés, nehéz székelés hatására.
Várandós nőknél ez utóbbi gyakran előfordul, hiszen a megváltozott életmód az emésztőrendszeri változásokat is magával hozza. Ha eddig nem is, most jelentkezhetnek olyan panaszok, melyek aranyerességgel függnek össze.
A belső aranyér tünetei terhes nők esetében
A belső aranyér problémáira rendszerint vérzés utal: székelés után piros csík látható a vécépapíron, de fájdalom nem jellemző. Ha már régóta fennállnak a tünetek, előfordulhat, hogy a belső aranyér kitüremkedik, majd vissza is húzódik. Minél előbb érdemes ilyen esetben felkeresni egy proktológust.
A proktológus segít a kismamának a végbélpanaszok kezelésében: a vizsgálat során egyértelműen megállapítja, milyen aranyérről van szó, és mi a kezelés módja.
A Dr. Bánfalvi Aranyér Központ rendelőibe gyors és egyszerű a bejelentkezés aranyeres panaszok kivizsgálására. Telefonon és online is van mód a kapcsolatfelvételre, Budapesten és Székesfehérváron fogadják a pácienseket. A konzultáció során a képzett szakorvosok sok olyan tanácsot tudnak adni a kismamáknak, melyekkel enyhíthetők a tünetek.
A külső aranyér megjelenése terhes nőknél
A külső aranyér még gyakrabban jelenik meg várandósság során. Ez egy puha, tapintható csomó a végbélnyílás környékén, mely a vértől vagy vizenyőtől duzzadt. Kellemetlen érzésekkel jár: a végbélnyílás viszket, a bőr feszül, az ülés és a székelés is fájdalmas lehet.
Jó esetben a panaszok pár hét alatt megszűnnek. Az orvos ajánlhat olyan kenőcsöket, amelyek használata elősegíti a gyógyulást. A vér felszívódása után esetleg egy kis bőrfüggelék maradhat, melyre tisztálkodás során kiemelt figyelmet kell fordítani.
A várandósság alatt előfordulhat még egy jelenség: nyirokpangás hatására is megduzzadhat a külső aranyér, akár rövid idő alatt is. Sajnos ez is fájdalommal, diszkomfortérzéssel jár, ennek a bőr feszülése az oka.
Igyekezzünk minél többet pihenni, feküdni! A rostokban gazdag táplálkozást részesítsük előnyben a terhesség alatt, és persze fogyasszunk sok folyadékot! Ezzel megelőzhetők a problémák.
Ha mégis megjelennek az aranyérre jellemző tünetek, és sokáig nem múlnak el, mindenképp jelentkezzünk be egy kivizsgálásra, ahol szakszerű kezelést kaphatunk!