Itt vannak az üzengető robotok
Már jó ideje várható volt, most hivatalos: a Facebook az F8 fejlesztői konferencián bejelentette a botok érkezését üzenetküldő szolgáltatásába, a Messengerbe. Mostantól a fejlesztők elérhetik azt a platformot, ahol életre kelthetnek egy csevegőrobotot, ami tartja a kapcsolatot a felhasználókkal.
A botok nem azért vannak, hogy mostantól már egyetlen ember is elég legyen a chateléshez (még ha egy kicsit ezzel is jár a bevezetés). A gépek ránk üzenhetnek az aktuális időjárással, forgalmi helyzettel kapcsolatban, de küldhetnek recepteket, értesítéseket egy megrendelt csomag kézbesítési állapotáról is.
Helló, olvastad ezt a cikket?
A médiacégek fejlesztői is rávethetik magukat az új lehetőségre: a nap legfontosabb híreit például főcímek formájában elküldhetik, a felhasználó pedig üzenetben visszaír, ha valamelyikre részletesebben is kíváncsi - ekkor a robot bővebben is kifejti a sztorit. Mintha csak a haver üzenne ránk: olvastad, mi van a Privátbankár.hu vezető cikkében? Nem, mutasd! A robotok természetesen tanulnak, így egy idő után egyre jobban eltalálják, milyen cikkeket érdemes nekünk ajánlani, mi érdekelhet minket.
Egy másik példa a bemutatón a virágrendelés volt: a gép chaten felvette a rendelést, megkérdezte, mit írjanak a kártyára, és már indulhat is a kiszállítás.
Egy pillanat alatt eladnak nekünk bármit a chaten
Persze nem csak szöveget, hanem képeket is tudnak küldeni a robotok - vagy akár olyan mezőket, amelyek linkeket tartalmaznak. Magyarán megkérdezik: mutassak pár klassz cipőt? A felhasználó rábök az igenre; milyen cipők érdekelnek? A felhasználó rábök a Sportcipő opcióra; aztán a felhasználó kiválasztja, milyen árkategóriában érdeklik sportcipők, és már nézegetheti is a katalógust...
Itt is olcsóbban dolgozik a robot, mint te
Az egész újítás fő előnye itt is az, ami általában a robot-munkavállalókra igaz: 0-24-ig dolgoznak sokkal olcsóbban, mint az emberi munkaerő. A klasszikus gépi telefonos tájékoztatással szemben célirányosan, kérdések alapján tudják azokat a válaszokat adni, amelyek valóban érdeklik a felhasználókat - ez összességében jóval olcsóbb és hatékonyabb, mint egy összetett call center fenntartása.
Az F8-on a Messenger Platform fejlesztői felületre ezzel a videóval hívták fel a figyelmet:
Élő közvetítés, 360 fokos kamera és egyszerű idézetmegosztás
A Facebook nem csak a chatbotokat jelentette be a legutóbbi konferencián. Egyebek közt minden oldal számára elérhetővé tették a Live funkciót, azaz az élő bejelentkezést (ilyet már a Privátbankár FB-oldalán is láthattak a követők), bemutatták a Facebook Surround 360 nevű 360 fokos kamerát; kiterjesztették a Mentés funkciót, azaz könnyebben raktározhatunk el cikkeket, posztokat, oldalakat, termékeket, videókat későbbi megtekintésre.
Az idézetek megosztását is egyszerűbbé teszik: a Quote Sharing funkciót használó oldalakról egy szövegrészt kijelölése után egy kattintással megoszthatunk a Facebook-oldalunkon - ez remélhetőleg a valóban értékes tartalmak terjedését segíti elő, nem pedig a semmitmondó idézeteket.