A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított decemberi értéke 50,2 pont lett. Ez alapján a válaszadók nagyobb hányada novemberhez képest összességében kedvezőbb folyamatokról számolt be. Öt hónapja tart már a bővülés: a BMI 50 feletti értéke ugyanis a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére utal. A 2013. december havi index mindazonáltal 2,4 százalékponttal alacsonyabb a novemberi értéknél (52,6).
A felmérésben vizsgált részindexek két kivétellel csökkentek novemberhez képest.
A termelési mennyiség indexe csökkent novemberi értékéhez képest, de egy havi szűkülés után a termelt mennyiség emelkedését jelzi már második hónapja. A mostani érték alacsonynak számít, az elmúlt 17 évben hatszor volt kisebb az index értéke decemberben.
Az új rendelések indexe enyhébben csökkent, a mostani a hatodik legalacsonyabb decemberi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya azonban ismét magasabb lett, de elmarad az elmúlt három év átlagától. Hasonló a helyzet az 1995 óta mért hosszú távú átlaggal összevetve.
A decemberi szállítási átfutási idő hosszabb lett novemberhez képest, és az ütem némileg gyorsult. A korábbi decemberi értékeket nézve az idei a harmadik legalacsonyabb érték 2010-2011 után. Az index értéke ötvenkét hónapból ötvenszer volt 50,0 pont alatt, amire korábban nem volt példa.
A vásárolt készletek elkezdtek csökkenni, négy hónapos növekedés után, de az ütem nem túl erős. Az idei decemberi érték az elmúlt tizennégy év értékei alapján átlag alatti, és a hatodik legalacsonyabb.
2012-ben a foglalkoztatottsági index csak négy hónapban mutatott csökkenést. Ez 2013-ban megismétlődött: januárjától az index bővülést jelzett egészen áprilisig, ez a trend abbamaradt és május-július között folyamatosan csökkenést mértünk. Augusztusban megállt ez a folyamat, és novemberig bővülést jelzett az index, hogy végül az év utolsó hónapjában újból 50,0 pont alá csökkenjen az index értéke.
Így mérnek A Beszerzési Menedzser Index (BMI) egy összetett mutatószám, öt egyedi index súlyozott átlaga: új rendelések - 0,3; termelési mennyiség - 0,25; foglalkoztatás - 0,2; szállítási átfutási idő - 0,15; vásárolt készletek - 0,1. A BMI 50% feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50% alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A vállalatok által adott válaszok az előző hónaphoz viszonyított változást jelzik. Az index kiszámítása a válaszok százalékos megoszlásán alapul: a pozitív (nőtt) válaszok százalékos arányához hozzáadjuk a változatlan válaszok felét. Az így kapott index 100%-os értéke azt jelzi, hogy valamennyi vállalat növekedésről, fellendülésről számolt be. Az indexet a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság készíti. |