Német hírportálok szerdai jelentése szerint az alkotmánybíróság szóvivője megerősítette, hogy megérkezett az a fuvarozó cégek alkotmányjogi panasza és sürgősségi indítványa. Az ügyben eljáró egyik ügyvédi iroda közölte, hogy 1-1 magyar és osztrák, valamint 12 lengyel fuvarozó vállalkozás tett közösen alkotmányjogi panaszt és nyújtott be sürgősségi indítványt, amelyben azt kérik az alkotmánybíróságtól, hogy 6 hónapra helyezze hatályon kívül a minimálbér-szabályokat a külföldi fuvarozók esetében.
A 14 társaság álláspontja szerint a német gazdaság valamennyi ágazatában egységesen kötelező, óránkénti bruttó 8,5 eurós (2600 forint) minimálbérről szóló törvény a január végén kötött politikai kompromisszummal együtt is ellentétes a német alaptörvénnyel és az uniós joggal, ezért nem szabad alkalmazni.
Január végén a munkaügyi minisztérium bejelentette, hogy a külföldről érkező kifogásokra tekintettel felfüggesztik a minimálbér megfizetését előíró szabályt a tranzitforgalom esetében. A felfüggesztés az ügy uniós jogi vonatkozásainak tisztázásáig marad érvényben, és nem vonatkozik a Németországot cél- vagy kiindulópontként érintő fuvarokra, ezeknél továbbra is érvényes a német minimálbér - közölte a munkaügyi tárca. Lengyel kormányzati szereplők, valamint magyar és cseh fuvarozói érdekképviseletek már akkor jelezték, hogy szerintük a részleges felfüggesztés nem elegendő.
Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az ügyben, az eljárás várhatóan nyárig befejeződik.