Sokaknak kell utazni a cigiért
A dohánykoncessziós pályázati kiírás első körében 3176 településen kerestek új trafikost, nyertest azonban több mint 1410 településen nem találtak. Ez azt jelenti, hogy a települések közel felében jelenleg nincs trafik, így ha valaki dohányterméket akar vásárolni, annak utaznia kell - derül ki a derül ki az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közleményéből. A szervezet szerint csak akkor nem kell utazni, ha a július 15-i határidőig a régi árusnál még maradt a régi készletből, amit meg lehet venni. Magyarország kistelepülésein 3 millió ember él, ezek fele júliusban lakóhelyén nem talál majd trafikot. Később azért javulnak az esélyeik, hiszen az új pályázatok hozhatnak nyerteseket - emlékeztet a szövetség.
Trafiktérkép már eddig is sokféle készült, de a dohányosoknak az esetek döntő többségében maguknak kell felkutatniuk a számukra legkedvezőbb helyen található új trafikot (a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt. trafikkereső listájára még töltik az adatokat). Az árusítóhelyek száma tizede lesz a korábbiaknak.
Kétféle kereskedő lesz
Az OKSZ szerint akkor nem kell a szokottnál többet utazni a cigi miatt, ha a koncessziónyertes egy régi árusítóhely tőszomszédságát választotta a trafiknyitás helyének. Ezzel ugyanakkor ketté is szakadt a kereskedők tábora, hiszen lesznek trafikos és nem trafikos árusítóhelyek, nem kevés versenyelőnyt nyújtva az előbbieknek - állítja az OKSZ. Ez átrajzolja majd a vásárlások rendjét, hiszen a dohányvásárló előreláthatóan a legrövidebb útvonalat választja, ha a cigaretta mellett mást is vásárol. A szövetség szerint felvetődik a kérdés, hogy mennyiben sérül a versenyegyenlőség követelménye, melyet a kereskedők már a rendszer indításakor megfogalmaztak.
Lesznek olyan helyek, ahol a dohányvásárló a bőség zavarával küszködik majd. A legforgalmasabb főútvonalak, terek mentén egymás hegyén-hátán is nyíltak új trafikok. A legnehezebb helyzete a középsőnek lehet, hiszen a jobbról, vagy balról érkező vásárlók a legegyszerűbb megoldást választva az első útjukba kerülő nemzeti dohányboltba lépnek be. A szomszédos trafikok között is lesz piaci verseny.
Nemcsak a cigi miatt csökkenhet a boltosok forgalma
Elsősorban a kistelepüléseken szembesülhetnek majd az üzlettulajdonosok azzal, hogy a dohányterméket már nem tőle vásárolják. Ez első megközelítésben ugyan csak a cigaretta forgalomkiesését jelenti, de ha a faluban a másik boltos árusíthat cigarettát, a többi - legalábbis az OKSZ szerint - lehúzhatja a redőnyt. A dohányosok feltehetően akkor nem csak a cigarettát, hanem a tejet, kenyeret is a másik üzletben veszik meg, hiszen így a legegyszerűbb számukra.
Az elmúlt években folyamatosan csökkenő élelmiszerpiacon a túlélésért küzdő kisboltosok számára a legkisebb forgalomkiesés is végzetes lehet, leginkább akkor, ha az a cigarettán kívül más terméket is érint.
Kellett a nagyobb árrés a cigire
Alaposan felforgatja az élelmiszerüzletek rendjét, hogy az új trafikok a dohánytermékeken kívül más, elsősorban élvezeti cikket is árulhatnak. Az „átlagvásárló”, ha tegnap 100 forintot elköltött egy élelmiszerüzletben, abból 40 forintot különböző élvezeti cikkekre költött. A dohánytermékek mellett a trafikok kínálatában megjelenhet a lottó, szeszes ital, kávé (a helyben fogyasztható is), energiaital, ásványvíz, üdítőital, fagyi, jégkrém, újság. Érheti más meglepetés is a vásárlót (meg a kereskedőt is), mivel a törvény szerint „jogszabály által meghatározott más termék” is értékesíthető a trafikban.
Megkönnyíti a trafikosok helyzetét, hogy a július 15-től belépő árrésszabály alapján már nem kell más termékek értékesítésével megtámogatniuk a dohányértékesítést (az eddigi 4-5%-os árrés mellett eddig erre kényszerültek a kereskedők). Az Országos Kereskedelmi Szövetség hangsúlyozza, hogy a 10%-os árrés előírása önmagában helyes döntés, hiszen ha a vásárló egy kiló kenyér árában minden költséget megfizet, a cigaretta esetében sem indokolt a kivétel (amit eddig a gyártók kényszerítettek a kereskedőkre). A cigaretta fogyasztói ára előreláthatóan nőni fog.
Cigit igen, tejet nem lehet majd kapni?
A vásárló ezek után a bőség zavarával is küszködhet. Választhat, hogy a különböző élvezeti cikkeket a trafikban, vagy régi szokásaihoz ragaszkodva máshol veszi meg. Feltehetően a trafikok óvatosan nyitnak a termékkínálat bővítésében, hiszen ők is bukhatnak, de valószínűleg a vásárló, ha már betér a trafikba, más termékből is válogatni fog. Ez is átformálja a vásárlói szokásokat.
A termékkörbővítés egyébként a többi boltos számára újabb veszteség forrása, ezért is az új rendszer súlyos hibája. (A régi trafikosok, akik kiszorultak az új rendszerből, úgyszintén árultak a dohánytermékeken kívül mást is, de egyrészt erre az alacsony árrés miatt rá is kényszerültek, másrészt az ő termékkörük nem összpontosult az élvezeti cikkek körére.) Előfordulhat, hogy egy településen cigarettát lehet majd kapni, de kenyeret, tejet már nem.
Hozzátartozik a képhez, hogy az új trafikrendszer ötezer új értékesítőhely belépését jelenti az egyébként is nehézségekkel küszködő fogyasztási cikk piacon: ennyivel nő a piaci versenyzők száma.
Fontos a zökkenőmentes átmenet
A törvény lehetőséget kínál a dohánytermékek mozgóboltos árusítására is. Ez kézenfekvő megoldás lehet, ha kevés helyen kellene pótolni a dohányárusítás hiányát. A települések közel felében azonban ez már zökkenőkkel járhat, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy a dohányos vásárló a mozgóbolt érkezésekor otthon lesz.
A „kijelölés” intézménye sem biztos, hogy sikerrel működhet (a törvény koncesszió hiányában erre lehetőséget ad), hiszen az árusítás csak bizonytalan időre szól, ami költségekkel jár (akit meg nem jelölnek ki a településen, hamarabb bezárhat).
A zökkenőmentes átmenet a feltétele annak, hogy a feketézés ne ugorjon meg. A vámhatóság az elmúlt időszakban szigorú ellenőrzéssel megfékezte a dohányfeketézés nagyobb mértékű terjedését, most azonban előreláthatóan súlyosabb helyzettel kell szembesülni.
Az új trafikrend előreláthatóan folyamatosan formálódik majd. A trafikosok, mivel cigarettát csak náluk lehet vásárolni, kivételezett helyzetben vannak ugyan, de a versenytől azért teljesen nem mentesülnek. Várható, hogy a koncessziósok egy része - a jobb üzletmenet reményében - vándorolni fog, természetesen a koncessziós határán belül.
A termékkör bővítés nemcsak a tönkremenő kisboltok miatt vet fel aggályokat, mivel kivételezett helyzetük egy körülhatárolható, a vásárlásokban jelentős súlyt adó termékkörre összpontosul.