A termelők kénytelenek lesznek árat emelni az útdíj miatt - mondta Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke. Az elnök példaként a tejágazatot említette, ahol óriási terhet jelent az útdíj a termelőknek és a feldolgozóknak egyaránt. Az elnök szerint az egyik legnagyobb gond, hogy a termelők többsége már nem saját járművet használ a szállításhoz. Ahogy a Privátbankár korábban megírta, a betakarítás végéig mentesülnek a gazdák az útdíj megfizetése alól.
Mentességet akarnak minden termelőnek
Jakab István a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke a Privátbankárnak azt mondta, hogy szerinte az egész problémát szakmai alapon kell megközelíteni. Hozzátette: a termelők 90 százalékát kizárják a mentesség alól, mert már szinte mindent speciális járművel kell szállítani - a gabonától kezdve a gyümölcsön át az élő állatig. Éppen ezért nem saját járművel szállítanak, hanem elfuvaroztatják, ha viszont "kimondjuk, hogy csak saját járművel veheti igénybe a kedvezményt" - tette hozzá, azzal elesnek a támogatástól.
Jakab István szerint a megoldás az lenne, ha az alapanyag-előállításban a termelés helyétől a feldolgozás helyéig minden termelő mentesülne az útdíj alól. Az elnök szerint az utakat a tranzitforgalom teszi tönkre, ezért az adót rájuk kellene terhelni.
Változtatnának az adó-visszaigénylésen
A NAK elnöke szerint úgy kellene megváltoztatni a szabályozást, hogy az üzemanyagok jövedéki adóját ne utólag kelljen visszaigényelni, hanem ne is kelljen megfizetni ezt az adót. Győrffy Balázs erről azután beszélt, hogy több szervezettel is együttműködési megállapodást kötöttek.