Üdv a valóságan!
Wolfgang Schäuble a Bild am Sonntagnak hangsúlyozta, hogy a januárban hivatalba lépett athéni kormánynak időre van szüksége, hogy belelendüljön a munkába. A radikális baloldali Sziriza vezette kormány politikusai eddig ellenzékben voltak, "a kormányzás pedig randevú a valósággal" - mondta Schäuble.
Az athéni vezetés igen erős legitimációval rendelkezik, Alekszisz Ciprasz kormányfő és Jánisz Varufakisz pénzügyminiszter pedig "ugyan jóval fiatalabb nálam, de mindketten jól képzettek és tájékozottak" - mondta a 72 éves politikus, kiemelve, bízik abban, hogy a Ciprasz-kormány meghozza a szükséges intézkedéseket a 2012-ben indított második nemzetközi hitelprogramhoz kapcsolódó reformok sikeres lezárásához.
Nem pénzt, hanem időt adtak a görögöknek
A német törvényhozás alsóháza, a Bundestag pénteken az euróövezeti válságkezelési programok történetében a legnagyobb többséggel járult hozzá ahhoz, hogy a programot meghosszabbítsák négy hónappal, június végéig. Ezzel kapcsolatban Schauble rámutatott, hogy nem több pénzt, hanem csak több időt adnak a görög kormánynak.
Azt pedig a jelenlegi program lezárása után lehet majd látni, hogy kell-e egy harmadik csomag is Görögországnak. "Akárhogy lesz is, nagyon szigorú mércét fogunk alkalmazni" - mondta a német pénzügyminiszter.
Jó lenne hangnemet változtatni
Hangsúlyozta, hogy görög kollégáját, Jánisz Varufakiszt ugyanaz a tisztelet illeti meg, mint az euróövezeti pénzügyminisztereket összefogó eurócsoport bármely tagját, és Varufakisz eddig "teljesen korrekt" módon viselkedett vele.
Korrekt viszony? A pletykák másról szólnak A görög hiteltárgyalásoknak sajtóértesülések szerint volt olyan része, amikor Jannisz Varufakisz magából kikelve üvöltött Jeroen Dijsselbloemmel, hazugnak nevezve az eurócsoport holland elnökét (a kopaszra nyírt Varufakiszt pedig előszeretettel hasonlítják Bruce Willishez európai kollégái). A francia Libération tudósítása szerint Wolfgang Schäuble az incidens után nem volt hajlandó szóbaállni a görög pénzügyminiszterrel... |
Ugyanakkor jó lenne, ha az athéni vezetés változtatna a hangnemén, máskülönben nehéz meggyőzni az euróövezeti társországok lakosságát Görögország támogatásának szükségességéről - jegyezte meg. A nyilatkozatoknál, kijelentéseknél azonban fontosabbak a szerződések, és az eurócsoportban egyértelmű megállapodást kötöttek a görög ügyben. "Ciprasz úr a szavát adta, és ha Görögország nem tartja magát ehhez, akkor nem kap több segítséget" - mondta Wolfgang Schäuble.
Zsarolásról szó sem lehet
Hozzátette, hogy senki nem kívánja Görögország távozását az euróövezetből. "Szolidárisak vagyunk, de nem zsarolhatóak. Senki nem kényszerítette rá a mentőprogramot Görögországra, így az egész ügy az athéni kormány kezében van" - mondta a német pénzügyminiszter.