1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hosszúra nyúlt a tegnap este a brüsszeli EU-csúcs első napján, de a tagállamok többsége megegyezett egy új kormányközi szerződés aláírásában. A ma reggeli sajtótájékoztatókon a brit David Cameron kitörő lelkesedéssel konstatálta, hogy a szigetországban nem euróval fizetnek. Az EU-s reform a britek ellenállása miatt akadozik, a magyar fél bizonytalansága porszem a gépezetben.

Már az uniós csúcs előtt látszott, hogy a német-francia tandemnek a brit delegációval gyűlhet meg a baja. Londonnak persze az sincs ínyére, hogy az Európai Unió újabban "németül beszél", de leginkább saját szuverenitását félti, főleg ami a költségvetést és a pénzügyi szektor újraszabályozását illeti. A brit hagyománytisztelet és öntudat nem tudja elfogadni, hogy Brüsszel gyámságot gyakoroljon a korona felett - David Cameron már a csúcs előtt világosság tette, nem fog bele menni olyan kompromisszumokba, melyek sértik a brit érdekeket.

Euró: meg is mentik, meg nem is

Három évvel a Lisszaboni Szerződés elfogadása után az európai vezetők ismét új szerződés szükségességéről tárgyaltak. A tegnap esti maratoni megbeszélésen meg is mentették az eurót, meg nem is. Az eurózónatagok egyöntetűen támogatták a németek és a franciák által az asztalra tett szigorításokat, melyek első sorban a közös pénzt használó tagállamokat érintik. Nem teljesen újdonságról van szó, de legalább most az euróövezet tagjai végre összezártak, ami a körülmények ismeretében igenis komoly eredmény.

Az eurómentés most elfogadott menete mögött leginkább Angela Merkel portréja látszik kirajzolódni, a németek annyira következetesen tiltakoztak az eurókötvények bevezetése és az EKB szerepének átértékelése ellen, hogy még Nicolas Sarkozy is hajlandó volt ezekről lemondani, holott a franciák kezdetben támogatták a közös kötvénykiadást.

Cameron: örülök hogy nem tartozunk az eurózónához

A reggeli sajtótájékoztatók után még sem lehetünk teljesen elégedettek. Még ha az eurózónát most sikerült is megmenteni, az európai gazdasági integráció bizonyosan tovább akadozik - ennek elsődleges oka pedig jelenleg David Cameron, a brit miniszterelnök. Az európai sajtó legalább is most benne látja a "bűnbakot", meglehet a brit álláspont nem érhetett meglepetésként senkit.

Cameron nem rejtette véka alá véleményét ma reggel sem, mint mondta, örül, hogy nem tartoznak az eurózónához - persze mindehhez diplomatikusan hozzátette: "azt szeretnénk, ha az eurózóna tagállamai megegyezésre jutnának és megoldanák problémáikat".

Cameron az eurózónatagok által kötendő szerződésről azt mondta, ha "abban nem tudunk elérni bizonyos garanciákat a magunk számára, jobb, ha abból kimaradunk". A britek végül azért döntöttek a távolmaradás mellett, mert az új szerződés szerintük "nem szolgálja Nagy-Britannia érdekeit".

"Brit barátaink lehetetlent kérnek"

Sarkozy szintén reggel beszélt a sajtó munkatársai előtt. A francia elnök szerint "brit barátaink olyat kérnek, ami elfogadhatatlan". Párizs és Berlin egyértelmű célja az volt, hogy 27 tagállam csatlakozzon az új szerződéshez, amit egyelőre 17 tagállam támogat egyértelműen, a "többiek előtt nyitva áll a lehetőség".

Egyelőre három tagállam jelezte, hogy parlamenti ratifikációhoz köti a csatlakozást, köztük Magyarország - a magyar delegáció álláspontja sokáig nem volt egyértelmű, a reggeli sajtótájékoztatón Sarkozy Magyarországot még a britekkel egy kalap alá vette.

Cameron ugyanis azt szeretné, ha a britek felmentést kapnának a pénzügyi szektort érintő szabályozás alól, csakhogy Sarkozy szerint a többségi álláspont az, hogy épp ennek a szektornak  szabályozatlansága vezetett a válsághoz, éppen ezért felmentésről nem lehet szó.

Német kormánykörökben a csúcs előtt egyre pesszimistább volt a hangulat, pedig a 23 tagország meggyőzése nem is olyan rossz arány. Angela Merkel már a brüsszeli találkozó előtt jelezte, véleménye szerint az alapszerződés módosításához elég lenne a többségi akarat, nem kell mind a 27 tagállamnak egyetértenie azzal. És eddig leginkább az történt, amit Berlin akart.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG