1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hosszúra nyúlt a tegnap este a brüsszeli EU-csúcs első napján, de a tagállamok többsége megegyezett egy új kormányközi szerződés aláírásában. A ma reggeli sajtótájékoztatókon a brit David Cameron kitörő lelkesedéssel konstatálta, hogy a szigetországban nem euróval fizetnek. Az EU-s reform a britek ellenállása miatt akadozik, a magyar fél bizonytalansága porszem a gépezetben.

Már az uniós csúcs előtt látszott, hogy a német-francia tandemnek a brit delegációval gyűlhet meg a baja. Londonnak persze az sincs ínyére, hogy az Európai Unió újabban "németül beszél", de leginkább saját szuverenitását félti, főleg ami a költségvetést és a pénzügyi szektor újraszabályozását illeti. A brit hagyománytisztelet és öntudat nem tudja elfogadni, hogy Brüsszel gyámságot gyakoroljon a korona felett - David Cameron már a csúcs előtt világosság tette, nem fog bele menni olyan kompromisszumokba, melyek sértik a brit érdekeket.

Euró: meg is mentik, meg nem is

Három évvel a Lisszaboni Szerződés elfogadása után az európai vezetők ismét új szerződés szükségességéről tárgyaltak. A tegnap esti maratoni megbeszélésen meg is mentették az eurót, meg nem is. Az eurózónatagok egyöntetűen támogatták a németek és a franciák által az asztalra tett szigorításokat, melyek első sorban a közös pénzt használó tagállamokat érintik. Nem teljesen újdonságról van szó, de legalább most az euróövezet tagjai végre összezártak, ami a körülmények ismeretében igenis komoly eredmény.

Az eurómentés most elfogadott menete mögött leginkább Angela Merkel portréja látszik kirajzolódni, a németek annyira következetesen tiltakoztak az eurókötvények bevezetése és az EKB szerepének átértékelése ellen, hogy még Nicolas Sarkozy is hajlandó volt ezekről lemondani, holott a franciák kezdetben támogatták a közös kötvénykiadást.

Cameron: örülök hogy nem tartozunk az eurózónához

A reggeli sajtótájékoztatók után még sem lehetünk teljesen elégedettek. Még ha az eurózónát most sikerült is megmenteni, az európai gazdasági integráció bizonyosan tovább akadozik - ennek elsődleges oka pedig jelenleg David Cameron, a brit miniszterelnök. Az európai sajtó legalább is most benne látja a "bűnbakot", meglehet a brit álláspont nem érhetett meglepetésként senkit.

Cameron nem rejtette véka alá véleményét ma reggel sem, mint mondta, örül, hogy nem tartoznak az eurózónához - persze mindehhez diplomatikusan hozzátette: "azt szeretnénk, ha az eurózóna tagállamai megegyezésre jutnának és megoldanák problémáikat".

Cameron az eurózónatagok által kötendő szerződésről azt mondta, ha "abban nem tudunk elérni bizonyos garanciákat a magunk számára, jobb, ha abból kimaradunk". A britek végül azért döntöttek a távolmaradás mellett, mert az új szerződés szerintük "nem szolgálja Nagy-Britannia érdekeit".

"Brit barátaink lehetetlent kérnek"

Sarkozy szintén reggel beszélt a sajtó munkatársai előtt. A francia elnök szerint "brit barátaink olyat kérnek, ami elfogadhatatlan". Párizs és Berlin egyértelmű célja az volt, hogy 27 tagállam csatlakozzon az új szerződéshez, amit egyelőre 17 tagállam támogat egyértelműen, a "többiek előtt nyitva áll a lehetőség".

Egyelőre három tagállam jelezte, hogy parlamenti ratifikációhoz köti a csatlakozást, köztük Magyarország - a magyar delegáció álláspontja sokáig nem volt egyértelmű, a reggeli sajtótájékoztatón Sarkozy Magyarországot még a britekkel egy kalap alá vette.

Cameron ugyanis azt szeretné, ha a britek felmentést kapnának a pénzügyi szektort érintő szabályozás alól, csakhogy Sarkozy szerint a többségi álláspont az, hogy épp ennek a szektornak  szabályozatlansága vezetett a válsághoz, éppen ezért felmentésről nem lehet szó.

Német kormánykörökben a csúcs előtt egyre pesszimistább volt a hangulat, pedig a 23 tagország meggyőzése nem is olyan rossz arány. Angela Merkel már a brüsszeli találkozó előtt jelezte, véleménye szerint az alapszerződés módosításához elég lenne a többségi akarat, nem kell mind a 27 tagállamnak egyetértenie azzal. És eddig leginkább az történt, amit Berlin akart.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mennyibe kerül a nudli? A magyarok jövőjét is megmutathatja az elöregedő japánok szerencsétlensége
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 10:33
Csiki-csuki helyzetbe kerültek a japánok a jen gyengülése miatt. Ez növeli az inflációt, ezért kevesebbet költenek az emberek, miközben gazdaságuk enélkül is a nulla növekedéssel bajlódik.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír, felpörgött a német külkereskedelem
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 09:59
Márciusban az export és az import várakozáson felüli növekedése mellett emelkedett ugyan, de a várakozásoktól elmaradt a német külkereskedelemi többlet a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Tanárfizetések: egy magyar vagy cseh pedagógus kap többet?
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 09:43
A visegrádi országcsoporthoz tartozó többi három ország közül Csehországban és Szlovákiában sokkal jobban keresnek a tanárok, mint magyarországi kollégáik, és a kormány nem kezeli le őket.
Makro / Külgazdaság A magyar élelmiszerboltok vitték a prímet
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 08:30
Főként az élelmiszer-kiskereskedelem bővülése húzta a márciusi növekedést. 
Makro / Külgazdaság Kiakadtak és befejezték a munkát az olasz közmédia dolgozói
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 08:22
Sztrájkba kezdek az olasz közmédia újságírói, mert úgy érzik, hogy a regnáló kormány azon ügyködik, hogy a saját szócsövévé tegye munkahelyüket, ami nem fér bele szakmai önbecsülésükbe.
Makro / Külgazdaság Ráhoznák a frászt Putyinra Trump emberei?
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 07:22
Doland Trump novemberi választási győzelme esetén a regnáló Biden-adminisztrációnál is keményebben lépne fel Oroszországgal szemben egy elemző szerint.
Makro / Külgazdaság Kínai gyarmat lesz Magyarország?
Vég Márton | 2024. május 6. 15:11
Nincsenek beruházások, elfogyott a pénz az önkormányzatoknál, így a polgármesterek nem tudnak mivel kampányolni, mégis nagy csata várható a választásokon. Minek jön ide a kínai elnök? Ezekről a témákról beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Makro / Külgazdaság Megint minden olcsóbb lehet az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2024. május 6. 12:47
Tovább csökkennek a termelői árak, elsősorban az energiaárak miatt.
Makro / Külgazdaság Nagy gondban az Audi, 74 százalékkal esett a cég eredménye
Privátbankár.hu | 2024. május 6. 10:47
A háttérben beszállítói probléma sejlik fel.
Makro / Külgazdaság Valami félrement márciusban a magyar külkereskedelemben
Privátbankár.hu | 2024. május 6. 08:31
15, illetve 20 százalékos a visszaesés az egy évvel korábbihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG