Barbara Kauffmann egy budapesti konferencián újságírók előtt azt mondta: ha a válságadók nem lennének 2011-ben, akkor az idei államháztartási hiány is 3,7 százalék lenne a GDP-hez viszonyítva. Azt mondta, hogy a kormányok felelőtlen politikát folytattak, így kedvező gazdasági klímában a politikai gondolkodásmód határozta meg a gazdaságpolitikát, és nem volt középtávú tervezés. Rossz időkben pedig az utolsó pillanatban léptek és az intézkedések mértéke sem volt elegendő a "összeomlás elkerüléséhez".
Az OTP Budapesti Kutatási Központjának osztályvezetője az ugyanitt elmondta: Magyarországnak rendkívül rossz költségvetési múltja van. Úgy fogalmazott: éveken keresztül a svédországihoz hasonló jóléti rendszerrel, svédországi adózással működött, csak éppen hiányoztak a svéd adófizetők. Tardos Gergely, bár kedvezőnek ítélte a kormány reformjavaslatait, elmondta: nagyobb gazdaságpolitikai kiszámíthatóságra lenne szükség, továbbá bátrabban tanulhatna az ország a környező államok tapasztalataiból, mivel azok előrébb tartanak a fejlődésben. Az elemző úgy fogalmazott: Jobban kellene figyelni a hosszú távú célokra is, és el kell kerülni a következetlen intézkedéseket.
Ugyanezen a budapesti konferencián beszélt az IMF magyarországi delegációvezetője, és az MNB elemzési igazgatója is. További részleteket itt talál.