3p

A Tisza Párt sokat ígér a nyugdíjasoknak - mi lenne ebből megvalósítható?
Mekkora lesz várhatóan a novemberi nyugdíjkorrekció?

Nyugdíjszerviz élőben Karácsony Mihállyal és Malicskó Gáborral
Vegyen részt és kérdezze Ön is a szakértőket!

2025. április 11. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Olyan fenyegetést kapott Irán az amerikai külügyminisztertől, ami az Osztrák-Magyar Monarchia Szerbiához intézett első világháborús ultimátumához hasonlít, bár némely pontja nem is követhető tisztán. Nehéz megállapítani, mi a cél, lehet, hogy csak egy tárgyalások előtti erős, Trumpra jellemző indítás.
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter az amerikai kormány Iránnal szemben várható új politikájáról beszél a konzervatív Heritage Alapítvány washingtoni székházában 2018. május 21-én. (MTI/EPA/Michael Reynolds)

Soha, senki

Hétfőn az amerikai kormány nem akármilyen követeléseket fogalmazott meg Iránnal szemben: szüntesse be nukleáris programját (ez elvileg megtörtént a hathatalmi szerződéssel, melyből Amerika most egyoldalúan kivonult) és vonuljon ki a szíriai konfliktusból, pontosabban vonja ki az Aszadot támogató erőit, különben olyan szankciókra számíthat, mint még soha, senki.

Szokatlanul harcias fenyítés, még harciasabb, mint amiket Észak-Korea kapott még a nagy békülés előtt nem is olyan régen. Egy iráni politikus erre úgy reagált a Reuters szerint, hogy Amerika egyenesen rendszerváltást akar előidézni Iránban, ami Mike Pompeo amerikai külügyminiszter korábbi kijelentései szerint akár reális feltevés is lehet. A lényeg azonban leginkább arra az iráni befolyásra vonatkozhat, amelyet a közel-keleti síita területeken szerzett az ország Iraktól Szírián át Libanonig, valamint Jemenben.

Ki vagy te?

A szankciók egyre fájdalmasabbak lesznek, ha az iráni rezsim nem változtat azon az elfogadhatatlan és sehová nem vezető úton, melyet magának és népének választott, fogalmazott Pompeo, lényegében első külügyminiszteri megnyilvánulásában. A kétségtelenül erőteljes és nem is kellőképpen konkrét ultimátumra Rohani iráni elnök visszakérdezett: Mit képzelsz, ki vagy te, hogy eldöntsd a világ ügyeit?

Ezek után jött az ultimátum mézesmadzag fele: Ha Irán lényeges változásokat eszközöl, akkor jöhet a szankciók enyhítése, a diplomáciai és gazdasági kapcsolatok helyreállítása és Irán visszaintegrálása a nemzetközi gazdasági rendszerbe. Amerika új nukleáris szerződést kötne Iránnal, és erre az előző szerződést aláíró feleket is rávenné, noha azok kitartanak a 2015-ös szerződés mellett. Erre azt mondta Pompeo, hogy az európai szövetségesek döntése, mit tesznek, mindenesetre tudják, mi az amerikai álláspont.

Mi lehet a cél?

Kérdés, hogy mi lehet a tényleges amerikai szándék. Önmagában egy ilyen bejelentéstől, ultimátumtól nem sok minden szokott megváltozni, ráadásul itt nem áll fenn az a lehetőség sem, ami a Monarchia esetében 100 éve, hogy végül megtámadta Szerbiát. Iránt katonailag megtámadni irreálisnak tűnik, ilyen fenyegetés nem is hangzott el, a szankciók ugyanakkor mindenképpen limitált hatásúak lehetnek csak, ha Európa, Oroszország és Kína nem ért velük egyet, és Irán mellé állnak.

Az eddigi tapasztalatok alapján egy erős nyitás után valószínűleg tárgyalásokat tervez a külügyminiszter Iránnal. A nyitás erős volt Észak-Korea esetében is, sőt a Kínával folytatott kereskedelem esetében is, majd szelídebb hangnemű tárgyalásokra került sor, mely Kínával eredményre vezetett, Észak-Koreával nem tudjuk, vezet-e valahová. A tárgyalásokon persze kérdés, hogy milyen tényleges célok elérésével lenne elégedett Amerika, és mire lenne hajlandó Irán. A kompromisszum mindenesetre nem nagyon látszik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hirtelen megszólaltak a kereskedők: nincs semmilyen lakossági igény a készpénzfizetésre?
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 09:10
Veszélynek teszik ki a kiszállításban résztvevő munkatársakat.
Makro / Külgazdaság KSH: 8,7 százalékkal esett vissza februárban az ipari termelés
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:33
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Makro / Külgazdaság Zabálja az áramot a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:08
Jelentős lehetőségeket nyit meg a költségek csökkentésére is.
Makro / Külgazdaság Rendesen kiosztotta Donald Trumpot egy volt pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 20:05
Janet Yellen nem kertelt. 
Makro / Külgazdaság Dübörög a vámháború: megvan, mekkora vámmal verné Kínát Amerika
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 19:24
Megvan, mennyi az annyi.
Makro / Külgazdaság Kínát kikosarazták: nem talált újabb harcostársat Trump ellen
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:24
Ausztrália nem kér a kínai ajánlatból.
Makro / Külgazdaság Kemény üzenet kapott Kínából Donald Trump – ki hátrál meg előbb?
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:59
Kudarcba fog fulladni Trump terve – üzenik Kínából.
Makro / Külgazdaság Kiállt Ukrajna gyors integrációja mellett az uniós biztos
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:40
Miközben a magyar kormány erőteljes kampányt folytat Ukrajna uniós csatlakozása ellen, az uniós biztos gyorsítaná a folyamatot.
Makro / Külgazdaság Olyan drága autópálya épül Erdélyben, hogy még Magyarországon is megnéznék
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:14
Az új szakaszon építik meg Románia leghosszabb közúti alagútját is.
Makro / Külgazdaság A kormány folytatja az árletöréseket
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 12:48
A csütörtök délelőtti Kormányinfón sok minden szóba került, mindenekelőtt az árletörési program további lépései. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG