Az éves terv 123 százalékánál a hiány
Október végére éves csúcsra ért az államháztartás központi alrendszerének hiánya, elérte az 1678 milliárd forintot. Ezen belül a központi költségvetés hiánya 1691,3 milliárd forint volt, az elkülönített állami pénzalapok 37,6 milliárd forintos többletet értek el, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 24,3 milliárd forintos hiányt mutattak.
2018 egészére a törvényi előirányzat 1360,7 milliárdos hiányt tartalmaz, ennek 123,3 százaléka a mostani adat - magyarán bő 317 milliárd forintot kell lefaragni az utolsó két hónapban ahhoz, hogy teljesüljön a terv.
Októbert egyébként a központi alrendszer 181,6 milliárd forintos hiánnyal hozta, ez szinte pontosan megegyezik a tavaly októberi havi adattal, és a korábbi évek októberi egyenlegét lényegesen meghaladó hiányt jelent.
Összességében a Pénzügyminisztérium - alapozva az év hátralévő részében beáramló uniós pénzekre - továbbra is változatlanul tartja a GDP 2,4 százalékát elérő hiánycélt.
Dőlnek az államhoz az adóbevételek
2018 első tíz hónapjában az általános forgalmi adóból származó bevételek 440,2 milliárd forinttal,a jövedéki adóból származó bevételek 74 milliárd forinttal emelkedtek a tavalyi év azonos időszakához képest. A személyi jövedelemadóból 209 milliárd forinttal több bevétel folyt be, mint tavaly az első 10 hónapban. A biztosított munkavállalók által fizetett nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékok pedig 224,4 milliárd forinttal haladták meg a 2017. évi október végéig befolyt összeget.
Már 472 milliárdot utalt idén Brüsszel, és még nincs vége az évnek
Idén eddig minden hónapban meghaladta a tavalyi (és a tavalyelőtti) szintet az államháztartás központi alrendszerének hiánya, most sincs ez másképp - októberre ismét éves csúcsra emelkedett a kumulált deficit.
Az okok között a minisztérium rendszerint első helyen említi, hogy a kormány megelőlegezi az uniós programok kifizetéseit, míg Brüsszel csak később utal - ezen a soron most 131 milliárdos pluszt könyvelhettünk el, egyetlen hónap alatt ennyit utalt az EU, a hiány ezzel együtt is szépen hízott. A Pénzügyminisztérium azt írja: a mostani utalással 472 milliárd forintra emelkedett idén a költségvetésbe érkezett uniós bevételek összege, és ez az év hátralevő részében még jelentősen emelkedhet.
A mérleget tanulmányozva jól látszik: az idei évre valóban 1911 milliárd forintos uniós bevételt tervezett be az állam, ennek az eddig befolyt közel 472 milliárd forint kevesebb mint a negyede - ha terv stimmel, két hónap alatt 1440 (!) milliárd forintot várunk még Brüsszelből.
Költeni viszont ezen a címen a terv szerint már csak 836 milliárd forintot kell. Az uniós programokhoz kapcsolódó kiadások ugyanis a 10. hónap végére elérték az 1581 milliárd forintot, ami az előirányzat 65 százaléka.
Megdobta a havi kiadásokat, hogy korán utalták a béreket
A kiadási oldal esetén a PM kiemeli, hogy a novemberi hosszú hétvégére való tekintettel már október utolsó napjaiban elindították a központi költségvetési szervek a bérkifizetéseket, az utalások értéke meghaladta a 100 milliárd forintot. Ezzel egy időben a családtámogatások is hamarabb megérkeztek,amely mintegy 30 milliárd forintos tételt jelentett. Októberben folytatódott az uniós kiadások megelőlegezése, valamint a hazai forrásból megvalósuló fejlesztések (mint például kiemelt közúti projektek, közúthálózat felújítása, Modern Városok Program, Egészséges Budapest Program) finanszírozása - írják.