Erdogan török elnök |
Egyre biztosabb, hogy fájdalmas lesz a földetérés
A leminősítés indoklásában a Fitch kifejtette azt a véleményét, hogy az elmúlt hónapokban romlott a török gazdaságpolitika hitelessége, és a júniusi választások után megtett első szakpolitikai lépések csak növelték a bizonytalanságot. A hitelminősítő szerint ebben a környezetben nehéz lesz elérni még azt is, hogy a gazdaság csak "puha landoláson" menjen át.
A török makrogazdasági stabilitásra egyre nagyobb kockázatot jelent a folyómérleg-hiány növekedése, a romló külső globális finanszírozási környezet, az inflációs megugrása és a török valuta árfolyamának zuhanásszerű gyengülésének hatása a nagy adósságtömeggel terhelt magánszektorra.
Senki sem ajánlja már befektetésre Törökországot
A Fitch az eddigi BB pluszról egy fokozattal, BB-re rontotta Törökország hosszú futamidejű devizaadósságának besorolását. Ráadásul a cég az új osztályzaton is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. A BB besorolás két fokozattal marad el a befektetési ajánlású sáv alapszintjének tekintett BBB mínusz minősítéstől.
Törökországra a három globális piacvezető hitelminősítő egyike sem tart már érvényben befektetési ajánlású szuverén besorolást, és az utóbbi hónapokban mindhárom leminősítette a török államadós-osztályzatot.
Bukásra ítélt unortodoxia
A török líra nemrég azért esett hatalmasat mert Erdogan elnök elkezdett kamatcsökkentést emlegetni. A választások előtt hatalmas kamatemeléssel stabilizálták az árfolyamot, de miután az elnök nyert és még több hatalmat kapott, úgy látszik, ez már nem fontos. Beiktatása utáni egyik első rendelete az volt, hogy a jegybanki tisztségviselők kinevezésébe belepiszkáljon. A Boszporusz Géniuszának régi mániája, hogy a magas kamat magas inflációt okoz, holott a közgazdászok szerint az ok-okozat teljesen fordított: a magas inflációt magasabb kamattal lehet orvosolni.