4p
Érdekes véleménnyel rukkolt elő egy washingtoni politikai szakértő, aki Trump győzelmét régóta hirdette. Ezek szerint Trump még pártjának is ciki, de a lényeg, hogy a pártnak megvan a győzelem, az elnököt pedig egyszerűen lecserélnék az alelnökre. Amerikában kuriózum a saját párt által támogatott bizalmatlansági indítvány, máshol bevett gyakorlat.

Az elnökválasztás előtt kevesen tippeltek Donald Trump győzelmére (bár ténylegesen nem is győzött, hisz ellenfelénél félmillióval kevesebb szavazatot kapott, de a torz és finoman szólva idejétmúlt amerikai választási rendszer szerint mégis ő lehet az elnök), igaz, a brit népszavazás óta már a levegőben volt a meglepetés lehetősége. Egy washingtoni politológus, Allan Lichtman mindenesetre Trump győzelmét hirdette a Washington Post szerint, és most még érdekesebb elmélettel állt elő.

Pártra szavaztak

Lichtman szerint a meglepetést az okozta, hogy Trump személyét tartották elfogadhatatlannak a közvélemény-kutatók, és azt gondolták, a nép is ez alapján dönt. Ezzel szemben a szavazók nem kis hányada szerinte nem foglalkozik a személlyel, hanem pártra szavaz, és sokan egyszerűen elégedetlenek voltak már a demokratákkal, pártváltást akartak. A republikánusok ugyanakkor bajban vannak, mert még megválasztott elnökként is túl kínos nekik Trump, kontrollálhatatlan és kiszámíthatatlan, de Lichtman szerint van egy tervük.

Házon belüli csere

E szerint megvárják, míg Trump lő egy méretes bakot, ami eddigi viselkedése alapján könnyen bekövetkezhet. Valami olyat lép, ami miatt bizalmatlansági indítványt lehet benyújtani ellene a kongresszusban, és akkor simán le lehet cserélni az alelnökre. Mike Pence élvezi a párt és a kongresszus bizalmát, egy kiszámítható, konzervatív republikánus. Ezzel a véleménnyel nincs teljesen egyedül a szakértő: a New York Times szakírója is komoly valószínűséget ad Trump egy éven belüli megpuccsolásának vagy lemondatásának.

Nálunk is előfordult

Önmagában egy ilyen esemény a demokráciák történetében meglehetősen gyakori, igaz, nem az elnöki rendszerekben, hanem a hatalmat teljesen a parlamentre hagyó demokráciákban. Miután utóbbiakban akkor működőképes egy kormány, különösen annak feje, a miniszterelnök, ha a parlament támogatja, vagyis legalább a képviselők fele jóváhagyja döntéseit, előfordul, hogy a kormányfő saját pártja vagy koalíciója lesz elégedetlen, és ők maguk óhajtják a cserét. Gondoljunk Medgyessy Péter esetére, akit a csökkenő népszerűség miatt a kormányzó pártok lemondattak, majd Gyurcsány Ferencet választották kormányfőnek.

Ami példátlan

Trump esetében az a példa nélküli, hogy pártja már a megválasztás másnapján lecserélné, miután nem is akarták őt. Persze ez megint egy rendszerhiba, hogy elnökjelölt lehet valakiből, akit a párt vezetőinek többsége nem szeretne, de hát az amerikai választási rendszer, ami a függetlenség elnyerésekor, 250 éve új volt és talán a legdemokratikusabb az akkori világon, mára meglehetősen idejétmúlt lett.

Így most van egy győztes párt egy győztes elnökkel, akit ők maguk sem akarnak. Kérdés, sikerül-e lecserélniük, vagy jöhet egy párton belüli megosztottsággal zajló kormányzás. Persze lehet, hogy Trump kormányzása sokkal visszafogottabb lesz, mint kampánya, és akkor szép lassan beletörődik a helyzetbe a párt is, a nép is, amely most lelkesen tüntet. Egy biztos: a választási reform nagyon sürgető lenne, hisz nagyon nehezen magyarázható, hogy az lehet az elnök, akire kevesebben szavaztak, csak azért, mert az egyes államok miatt mások a súlyok. Ilyen alapon a Brexit is lehetne döntetlen, mondván Anglia és Wales rá szavazott, Skócia és Észak-Írország ellene.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szakértő: a mostani rezsicsökkentés hosszú távon nem fenntartható
Dobos Zoltán | 2024. május 18. 14:06
A Klasszis Média által szervezett E, mint energia konferencia Béke honol az olajfák alatt? című kerekasztal-beszélgetésén az energiaszektor és a megújulóenergia-ipar képviselőivel arról beszélgettünk, mennyire felhasználóbarát az új megújulóenergia-szabályozás, a hálózatfejlesztés ki tudja-e szolgálni a megújulóenergia-fejlesztési célokat. Szóba kerültek a megújuló energia tárolási lehetőségei, hogy hogyan és miből tudják a cégek csökkenteni az energiaköltségeiket, illetve hogy miért nincs lehetőség az új Otthonfelújítási Program támogatásai keretében a fűtést napkollektorra, hőszivattyúra korszerűsíteni.
Makro / Külgazdaság Bulgária bemutatott a Gazpromnak
Privátbankár.hu | 2024. május 18. 10:59
Több mint 400 millió eurós kártérítést követel a Gazpromtól a bolgár állami gázvállalat, amiért 2022 áprilisban hirtelen felfüggesztették a földgázszállítást.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor, kemény értékelést mondott
Dobos Zoltán | 2024. május 17. 10:11
Péntek lévén ismét a Kossuth rádió mikrofonja elé ült Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök értékelte a szlovák kollégája, Robert Fico elleni szerda délutáni merényletet, Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti látogatását és az orosz–ukrán háború legfrissebb fejleményeit is.
Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG