Az Európai Bizottság szerint az üzenet világos: az Európai Tanács döntése értelmében minden uniós tagállamnak elő kell segítenie, hogy az Ukrajnából érkező gázáramlást meg lehessen fordítani, vagyis meg kell teremteni a fordított irányú gázszállítások lehetőségét - közölte Helen Kearns. A brüsszeli testület szóvivője arra az újságírói kérdésre reagált, hogy van-e hozzáfűznivalója Brüsszelnek ahhoz, hogy Magyarország leállította a gázszállításokat Ukrajnának.
Kearns emellett emlékeztetett, hogy semmilyen jogi akadálya nem lehet annak, hogy a Gazpromtól vásárolt földgázt bármelyik uniós vállalat továbbértékesíthesse, akár az unión belül, akár azon kívül.
Ellentmondásos helyzet
Arra a kérdésre, hogy hogyan tartja összebékíthetőnek az Európai Bizottság azt a látszólagos ellentmondást, miszerint ezzel egyidőben Brüsszel azt várja el a tagállamoktól, hogy az energiaellátás rövidtávú kockázatait kiküszöbölendő minél előbb töltsék fel gáztározóikat, Kearns mindössze annyit válaszolt, hogy ezt a kérdést Günther Oettinger energiaügyi biztosnak kellene feltenni, aki ma saját szóvivőjével együtt Berlinben éppen Ukrajna és Oroszország képviselőivel tárgyal az energiaellátás biztonságáról. Kearns ugyanis alapvetően közlekedési ügyekért felel, csak helyettesíti Brüsszelben Oettinger szóvivőjét.
Kiakadtak az ukránok
A Naftogaz ukrán gázszolgáltatót váratlanul érte a gázszállítások megszakítása. Az ukrán vállalat szerint a döntés ellentétben áll az Európai Unió egységes energiapiaci alapelveivel. Az ukrán cég csütörtökön kiadott közleményében emlékeztet arra, hogy a leállás néhány nappal Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatójának hétfői budapesti tárgyalása után, illetve néhány órával a háromoldalú ukrán-orosz-EU gáztárgyalások újabb berlini fordulója előtt történt.
A tározók feltöltése miatt van?
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (ugyancsak csütörtök este közölte, hogy a kormány további intézkedéseket tesz a magyar lakosság biztonságos gázellátása érdekében, péntektől tovább növeli a Magyarországra irányuló gáz beszállítását, hogy felgyorsítsa a télre való felkészülést.
A témában Orbán Viktor miniszterelnök is megszólalt már. Szokásos péntek reggeli rádióinterjújában azt mondta, Magyarország nem kerülhet olyan helyzetbe, hogy az orosz-ukrán konfliktus miatt a lakosság nem jut hozzá a szükséges energiaellátáshoz.
"Jó ütemben töltjük fel" a földgázkészleteket, "nemsokára elérjük a 60 százalékot, és most ennek az ütemét gyorsítani fogjuk" - mondta a kormányfő, jelezve, hogy erről is tárgyalt a héten Budapesten Alekszej Millerrel, a Gazprom vezérigazgatójával.
A következő időszakban nagy mennyiségű gázra lesz szükségünk, amivel tovább tudjuk növelni a betárolt kapacitásokat. Ezt a nagy mennyiséget meg is fogjuk kapni, erről megállapodtam Alekszej Millerrel" - közölte.
Fenyegetés Európának
Közben Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter a Handelsblatt című német napilapnak adott, pénteken megjelent nyilatkozatában gyakorlatilag megfenyegette a Nyugatot a gázszállítások megszakításával, ha az uniós országok továbbra is eladnak orosz földgázt Ukrajnának.
"Moszkva azt reméli, hogy európai partnerei betartják szerződéses kötelezettségeiket. Csak így garantálható a folyamatos szállítás az európai fogyasztóknak" - mondta az orosz miniszter.
Novak kemény hangvételű szavai röviddel azelőtt hangzottak el, hogy több hónap szünet után péntek délután Berlinben kezdődnek újra a háromoldalú tárgyalások az Ukrajnába irányuló orosz földgázról.
Töltik a tárolókat - így állunk most Az MVM Csoport pénteken azt közölte, folyamatos a hazai földgázkészlet feltöltése, a jelenlegi töltöttség már mintegy 30 százalékkal magasabb a tavalyi legmagasabb szintnél. A szeptember 24-i adatok szerint a hazai tárolók töltöttségi szintje 60,3 százalékos, ez 3697 millió köbméter földgázt jelent. Tavaly a legmagasabb töltöttségi szint 2831 millió köbméter volt. A Magyar Földgáztároló Zrt. négy, illetve az MMBF Földgáztároló Zrt. egy tárolójában a jelenleg betárolt kereskedelmi és biztonsági földgázkészlet az ország éves átlagfogyasztásának mintegy 40 százalékát, míg a téli átlagfogyasztásnak nagyjából 60-65 százalékát képes fedezni. |