Mind az öt, frakcióval rendelkező parlamenti párt között egyetértés van abban, hogy akár kormányon, akár ellenzékből támogatni kell az Országgyűlésben a népesség növelését célzó családpolitikai javaslatokat – írja az MTI. A frakciók a családok napja alkalmából megerősítették meg két évvel korábbi, akkor írásban is rögzített nyilatkozatukat, és kerekasztal-beszélgetést folytattak.
A nyilatkozatot eredetileg 2013 januárjában írta alá az öt frakció vezetője. Ez egyebek mellett kimondja: "alapvető célkitűzésünk, hogy olyan körülményeket teremtsünk, amelyben azok a fiatalok, akik több gyermeket szeretnének, mint ahányat vállalnak, biztonsággal alapíthassanak családot, miközben karrierjüket is építhetik".
Melyik adórendszer támogatja a gyerekvállalást?
Az aláírók támogatják "a gyermekvállalást ösztönző adórendszert, a fiatalok lakhatási problémáinak megoldását". Az aláírók elismerik, hogy alapvető cél a kisgyermekes szülőket, elsősorban "az édesanyákat érintő negatív diszkrimináció felszámolása, a munkahelyek megteremtése a fiatal szülők számára, a gyerekvállalást támogató gazdasági és társadalmi környezet létrehozása".
Az ellenzéki pártok képviselői közül ugyanakkor többen is a jelenlegi egykulcsos adórendszer megváltoztatásának szükségességéről beszéltek, továbbá konkrét javaslatokat is tettek.
Diszkriminálják a gyerekek 42 százalékát?
Az MSZP szerint fontos lenne, hogy a kormány ugyanúgy kezelje a házasságban élőket, mint az élettársakat, szerinte ugyanis jelenleg utóbbiakat bünteti az adórendszer. A gyerekek 42 százaléka élettársi viszonyból születik, ezért nem kellene különbséget tenni a házastársi és az élettársi kapcsolatból született gyerekek között, hiszen fontos elv, hogy minden gyermek egyforma.
Az MSZP szerint a meddőségi problémával nem foglalkozik eléggé hangsúlyosan a kormány, pedig – csak a hivatalos statisztika szerint is – 200 ezer pár küzd ezzel. Szerintük a meddőség kezelésére a kormány nem szánhat elég pénzt. Évente mintegy hatezer gyermek születik a lombikbébiprogramban, de szakmai vélemények szerint ennek akár a duplája is lehetne, ha több támogatást adnának rá.
A nők ne keressenek kevesebbet
A Jobbik költségvetési javaslatot nyújtott be a meddőségi kezelések nagyobb támogatására, azt MSZP-s képviselők is támogatták, a kormánypártok azonban nem szavazták meg. A Jobbik szerint ki kellene mondania minden pártnak, hogy ma Magyarország legnagyobb problémája a népességfogyás. Több javaslatot is tett, így például azt, hogy a családi pótlékot tovább folyósítsák, valamint hogy a családtámogatások őrizzék meg a reálértéküket.
Tovább is van... Nézegessen infografikákat arról itt>>>, hol állunk Európában például a szülési szabadság hosszát, vagy a szabadság alatti járandóságot tekintve. |
Az LMP szerint ahhoz, hogy a tervezett gyermekek megszülethessenek, több változtatásra is szükség lenne, így például arra, hogy a nők és férfiak bérezése között ne legyen különbség, biztosítsák a három évesnél fiatalabb gyereket nevelő anyák számára a rugalmas munkavégzést, jogszabályban rögzítsék újra, hogy a három évesnél fiatalabb gyereket nevelő anyáknak nem lehet felmondani.
A kormányzat elégedett saját intézkedéseivel
Kormányzati pozícióban a párt első intézkedése az lenne, hogy emelné a bölcsődei dolgozók bérét. A családoktól nem vennének el egy fillért sem, de az egykulcsos adó helyett progresszív adózást vezetnének be. (A progresszív adózás esetén egyre magasabb jövedelemhez egyre magasabb adókulcs tartozik.)
A Fidesz szerint a gyed extra elfogadásakor viszonylag nagy egyetértés volt a parlamentben. Azok a nyugat-európai országok sikeresek, ahol össze lehet egyeztetni a munkavállalást a családi élettel, a gyerekvállalással. A párt szerint a rendszerváltás óta most a legnagyobb a dolgozó nők száma, és dicsérték saját korábbi intézkedéseiket.
(A munkába visszatérő anyák 2016 januárjától már a gyermekük hat hónapos korától igénybe vehetik a gyed extrát – tudósítottunk róla pénteken.)
Kommentár: Éppen csak a lényeg hiányzik? AZ MTI tudósítása alapján úgy tűnik, mintha a pártok csak a lényegről nem beszéltek volna, bár a „a gyerekvállalást támogató gazdasági és társadalmi környezet” kifejezésbe ez a probléma is belefér: családi pótlék ide, gyed oda, szja-kedvezmény amoda, aki ma gyermeket vállal, komoly jövedelem-kiesésnek és létbizonytalanságnak teszi ki magát. Ha például az apa munka nélkül marad, három hónapig nevetségesen alacsony, majd pedig nulla munkanélküli ellátást kap, és hiába kap gyedet közben az anya, a család nagy bajba kerül. Főleg, ha hitele is van, akár forintban, akár devizában. (Mennyibe kerül egy gyerek? – vizsgáltuk meg nemrég a kérdést.) A minimálbér vagy a közmunka bére egyszerre siralmas és nevetséges. A családtámogatások sokak számára fontosak és jelentősnek nevezhetőek, az alapvető probléma azonban, hogy a magyarországi bérek rendkívül alacsonyak, Európában az egyik legalacsonyabbak. Az állandóan változó, időnként egész gazdasági ágazatokat felkavaró kormányzati intézkedések pedig folyamatos létbizonytalanságot okoznak. |