5p
Miközben Európában a menekültkérdésen és migráción vitatkoznak, másutt ez régen nem kérdés. Olyan országok is vannak, ahol a helyi lakosság kisebbségbe szorult. De ha kivonnánk a bevándorlókat a gazdaságból, hirtelen eltűnne az ország GDP-jének túlnyomó része.
Kuvaiti pláza (fotó: Wikimedia Commons)

A Statista.com összeszedte azt a tíz országot, ahol – az ENSZ adatai alapján – a 2013-as évben a legmagasabb volt a nem helyi születésű lakosság aránya. A lista  tanulságos, a migránsok főleg gazdag országokba mentek. Sok helyen azonban mára a gazdaság nélkülözhetetlen szereplőivé váltak.

Összehasonlításképpen, a magyarországi lakosság körében mintegy négy százalék a nem Magyarországon születettek aránya, ennek is mintegy fele határainkon túli magyar. Nyugat-Európában ez a szám jellemzően 10-15 százalék.

10. Szingapúr: 42,9 százalék

A Malajzia és Indonézia között egy fontos tengerszorosban levő városállam lakóinak négy hivatalos nyelve is van, az angol, mandarin (kínai), a maláj és a tamil, ez is jelzi, micsoda nemzetközi kavalkád lehet ott. Miután pár évtized alatt nőtt ki kikötője, majd pénzügyi szektora révén elmaradott településből világvárossá, felhőkarcolókkal és üvegpalotákkal, a gazdasági fejlődés sok bevándorlót szívott fel.

9. Luxemburg: 43,3 százalék

Nem túl nagy ország, de nem is annyira mini, nagyjából egy kisebb magyarországi megyének felel meg. Igen gazdag, Európa egyik pénzügyi központja, híres a tőzsdéje, híresek a luxemburgi befektetési alapok, több európai uniós intézmény székhelye. Pár éve ott székel a magyar Fotex is.

Bár a Wikipedia szerint nemzeti mottója: „Azok akarunk maradni, akik vagyunk”, ez a jelek szerint nem sikerült neki, hiszen a lakosság közel fele külföldön született. A jólét miatt azonban ez valószínűleg nem sokakat zavar, avagy hallottak már olyat, hogy a luxemburgiak bevándorlókat vegzálnak? Lehet, hogy nálunk is a jóléttel van a baj?

8. Brunei: 49,3 százalék

A Brunei Szultanátus egyetlen szárazföldi szomszédja Malajzia, a lakosság kétharmada maláj, de fontos a kínaiak szerepe (15 százalék) és az angol nyelv is. A Wikipedia ezt is kicsi, de gazdag országnak nevezi (kőolajbevételei vannak), egyik nagyobb megyénknek megfelelő a mérete. A gazdagság nyilván komoly vonzerő a bevándorlók szemében.


Statista

7. Bahrein: 54,7 százalék

A Bahreini Királyság is kis olajmonarchia a Perzsa-öbölben, Szaúd-Arábia partjainál, kis területen eléggé sok lakossal, melyek nagy része arab, de van közöttük perzsa, indiai, európai és még sok más.

6. Andorra: 56,9 százalék

A Spanyolország és Franciaország között a Pireneusok völgyében meghúzódó járásnyi ország turisztikai és pénzügyi központ is. Eredeti lakosai, a katalánok kisebbségbe szorultak, főleg spanyol, portugál, francia bevándorlók lepték el őket, de úgy tűnik sok nyugat-európai nyugdíjas, például angol is tengeti ott napjait.

A Európai Unión belül található többi törpeállamhoz – San Marino, Monaco, Vatikán – hasonlóan nem az EU tagja, de különböző területeken, mint egyes vámok, hasonló jogokat élvez, mintha tag lenne.

5. Kuvait: 60,2

A kis olajmonarchiáknál kicsit nagyobbacska, talán négy-öt magyar megyét is kitevő méretű ország Kuvait, amely kapcsán még Irak is hajlandó volt beleszaladni egy méretes amerikai pofonba (Öbölháború). A hatalmas olajkinccsel rendelkező országban igen sok a vendégmunkás, ami abból is látszik, hogy a munkaképes korúak között majdnem kétszer annyi a férfi, mint a nő. A legtöbbjük más arab országokból jött, de vannak dél-ázsiaiak is szép számmal.

4. Monaco: 64,2 százalék

A művészek, hercegek, filmcsillagok és olajmágnások, jachtok és kaszinók városállama, ahol sok gazdag ember telepedett le. Valahogy itt sem nagyon tüntetnek a bevándorlók ellen. Mennyit számít a pénz…

3. Katar: 73,8 százalék

Az olajemírséget a Wikipedia a világ leggazdagabb országának nevezi, ahol az egy főre jutó GDP a legmagasabb, mintegy 90 ezer dollár volt 2010-ben. (Bár azóta esett az olaj ára.) Alig vannak helyi lakosok, még az arabok sincsenek már többségben, számos ázsiai országból érkeztek bevándorlók, igaz, főleg muszlimok.

2. Egyesült Arab Emírségek: 83,7 százalék

Ez az ország Magyarországhoz fogható mind területben, mind lakosságban – csakhogy itt aztán már alig maradt őslakos, a Wikipedia szerint már tíz százalék alá esett az arányuk. Az állampolgársággal rendelkezők aránya viszont 20 százalék.

A legtöbb bevándorló ráadásul dél-ázsiai, így már az arab nyelv is kezd háttérbe szorulni a közvetítő nyelvként használt angollal szemben. Ezt az országot tényleg elözönlötték a külföldiek, mégis a térség egyik legstabilabb és leggazdagabb állama. Mi lenne ott bevándorlók nélkül? Eltűnne a termelés kilenctizede? Vagy még több?

1. Vatikán: 100 százalék

A Szent Városban nem született senki, az ország lakossága kizárólag bevándorlókból áll. Igen, tulajdonképpen a pápa is az, hiszen argentin születésű. Persze ez egy különleges eset, nem csak méretét, hanem más tulajdonságait tekintve is leegyszerűsítés a Vatikánt országnak nevezni.

(Korábbi cikkünk: 5 totális hülyeség a külföldiekkel kapcsolatban)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
Makro / Külgazdaság Fordulat jöhet a lakossági napelemes piacon
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 08:49
Pályázati támogatások nélkül bajba kerülhet a piac. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG