A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a januári kismértékű növekedés után februárban a kiskereskedelmi eladások 1,4 százalékkal csökkentek, így az év első két hónapjában 0,4 százalékos volt az elmaradás mértéke az előző év azonos időszakához képest. Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben februárban 552 milliárd forint, az év első két hónapjában 1113 milliárd forint értékű forgalom realizálódott.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek eladásai februárban 1,7 százalékkal, az év első két hónapjában 1,4 százalékkal növekedtek az előző év azonos időszakához képest. A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene februárban 2,7 százalékkal csökkent, így az első két hónapban 0,4 százalékkal mérséklődtek az eladások.
Tovább csökken a forgalom a kutakon
A kormány Széll Kálmán tervben ismertetett várakozásai szerint idén a háztartások fogyasztása 1,2 százalékkal csökkenhet, 2013-ban azonban a lakossági fogyasztás volumene 0,2 százalékkal nőhet a reáljövedelmek megemelkedése miatt. |
Nagyobb mértékű visszaesés februárban a bútor- műszakicikk-üzletekben (-9,9%) és az összes forgalomból csekély súlyt képviselő használtcikk-üzletekben (-22,6%) volt, továbbá az átlagosnál nagyobb elmaradás volt megfigyelhető a gyógyszer-, gyógyászati termék kiskereskedelemben is (-4,5%). Dinamikusan bővült ugyanakkor a forgalom volumene az illatszer- (11,7%), valamint az iparcikk jellegű vegyes üzletekben (9,3%). A könyv-, számítástechnika, egyéb iparcikk üzletek kis mértékben (0,8%) növelték eladásaikat, míg a textil-ruházati és lábbeli üzletekben stagnált a forgalom volumene. Az üzemanyagtöltő állomások eladásai továbbra is csökkenést mutattak az üzemanyagok folyamatos drágulása következtében. Februárban az eladások 2,0 százalékkal, az első két hónapban 2,1 százalékkal maradtak el az előző év azonos időszakitól.
Az egy hónappal korábbihoz mérten – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,5 százalékkal mérséklődött. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem, valamint az üzemanyagkutak eladásai lényegi elmozdulást nem mutattak, míg a nem élelmiszer-kiskereskedelem februári volumene 1,0 százalékkal csökkent.
Magyarország a középmezőnyben
Az Eurostat naptárhatástól megtisztított adatai alapján a kiskereskedelmi eladások az Európai Unió 27 tagállamában 2012. februárban 1,1 százalékkal, az eurózóna országaiban 2,1 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Februárban az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok 13 tagállamban bővülést, 9-ben csökkenést mutattak. A térség legfejlettebb országai közül az Egyesült Királyságban 1,8 százalékkal, Franciaországban 0,8 százalékkal növekedett, Németországban 2,5 százalékkal csökkent a forgalom volumene. Magyarország az EU-27 átlagának közelében volt.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai februárban 1,7 százalékkal, az év első két hónapjában 6,0 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit, amelyben szerepet játszott a regisztrációs adó csökkenése, valamint az a körülmény, hogy 2011 első néhány hónapja a gépjármű-kereskedelem mélypontját jelentette.