4p
Az összes tagország közül Németországhoz érkezik a legtöbb menekültügyi kérelem. A nemrég bekövetkezett hajókatasztrófa nyomán összehívott uniós csúcstalálkozón Angela Merkel elérkezettnek látta az időt, hogy elővegye a menekültek egyenlőbb elosztásának kérdését az Európai Tanács előtt.

A Földközi-tengeren történt hajószerencsétlenség után egyre nagyobb a nyomás az Európai Unión, hogy legalább vizsgálja felül a migrációs politikáját, ha már a problémát nem képes megoldani.

Nagy erő, nagy felelősség

Németország ebben a helyzetben elérkezettnek látta az időt, hogy ismét bedobja az Európai Tanács múlt csütörtöki csúcstalálkozóján a követelését: egy kvótarendszert, amely egyenlően osztja meg a bevándorlók által jelentett terheket mind a 28 uniós tagország között - írja a The Guardian.

A németeknek minden okuk megvan az átalakítás szorgalmazására: csak 2014-ben a több mint 620 ezer EU-s menekültkérelem harmada egyedül náluk landolt

A nemzeti bevándorláspolitikára Brüsszelnek kicsi a hatása, de Angela Merkel német kancellár szövetségesre lelt Jean-Claude Juncker-ben. Az Európai Bizottság vezetője szintén egyetért azzal, hogy be kell vezetni a centralizált kvótarendszert a tagországokban, erről tegnap elkötelezetten beszélt a francia Le Monde-nak.

Érzékenyen érint

A terv persze megosztja a tagországok vezetőit: sokkal komolyabb áldozatokra van szükség, mint némi pénz és mentőhajók. De Merkel mellett ott vannak azok a tagországok, amelyek a frontvonalban állnak a menekültáradattal szemben: Olaszország, Görögország és Málta, de természetesen a németek után legtöbb menekültet befogadó Svédország és Ausztria is.

Angela Merkel és Jean-Claude Junker kitartanak a kvótarendszer mellett.

Ugyanakkor felsorakoztak azok is, akik nem üdvözlik ekkora örömmel az új tervet, élükön bevándorlás-

Orbán miatt fáj az EU feje

A csúcstalálkozó másnapján a miniszterelnök így kommentálta a helyzetet: Európának nincs szüksége a bevándorlókra. Nemzeti konzultációt hirdetett a bevándorlásügyben, amely eddig leginkább a szuggesztív kérdései miatt került a reflektorfénybe.

Az Európai Parlament ugyanakkor megvitatja Orbán Viktor javaslatait, nem csak a bevándorláspolitikával , hanem a halálbüntetés hatásaival kapcsolatban is. Emberjogi szervezetek és az EP képviselők egy része ugyanakkor éles kritikát fogalmazott meg a jobboldali retorika miatt, szerintük a miniszterelnök kicsinyes politikai célok szolgálatába állítja a katasztrófát.

ellenes Nagy-Britanniával. Miután a brit think tank-ek megállapíthatták, hogy a választások előtt álló országban inkább humanitárius ügynek tekintik a katasztrófát és nem migrációs problémának, David Cameron felajánlotta ugyan az Egyesült Királyság segítségét a hajókatasztrófa mentési munkálataiban, ám azt kategorikusan kizárta, hogy az angol hajók által megmentett menekültek a királynő földjére lépjenek. Az angolokat leginkább  a dánok támogatják, ahol a legszigorúbban kezelik a migrációs ügyeket.

A legnagyobb ellentét az úgynevezett relokáció kapcsán támadt a tagországok vezetői között, amely része az általunk is bemutatott 10 pontos akciótervnek. A német elképzelés szerint minden ország a méreteihez és gazdasági teljesítményéhez képest fogadna be menekülteket, de számításba vennék a foglalkoztatottságot és az etnikai kisebbségek jelenlétét is. Hiába állnak egy oldalon, már ekkor összekapott Olaszország és Németország: az olaszok nem hajlandók ujjlenyomatos azonosítással regisztrálni a délről hozzájuk özönlő menekülteket, márpedig enélkül a schengeni övezetben keringők több kérelmet is beadhatnak - legtöbbször Németországban. Az azonosítással azonban egyértelműen megállapítható a dublini rendelet értelmében, hogy melyik ország felelőssége az ügyintézés.

Az első csatát elvesztették a németek

Végül a német követelések jelentős része elvérzett a csúcstalálkozón és egy 5000 menekültet felkaroló tesztprogramban egyeztek meg. Sokan keveslik az ötezret és 10 ezerre emelnék, Merkel és Juncker pedig már a próbát is kötelezővé tette volna a tagországoknak, ám végül önkéntes alapon fog működni.

A nagyfokú szembenállás ellenére Juncker nem tesz le a kvótarendszerről. Ha Európa nem nyitja ki az ajtókat, az ablakon másznak be a menekültek - nyilatkozta. Az pedig szintén bizonyos, hogy a legjobban sújtott ország vezetője, Angela Merkel sem tesz le a terhek megosztásáról, így harc még messze nem eldöntött.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hétvégén meglepetés várja az autósok felét a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 10:31
Szombati árváltozásról érkezett hír.
Makro / Külgazdaság Van még kraft a magyar munkaerőpiacban? Megint többen dolgoznak
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 08:30
4 millió 701 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékra csökkent. 
Makro / Külgazdaság Több nagykövetet is felmentett a köztársasági elnök
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 06:59
A csütörtök éjszaka megjelent Magyar Közlönyből kiderül: több nagykövet ügyében is döntést hozott a köztársasági elnök. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a jegybanki alapítványok körül: súlyos ügyekben tettek büntetőfeljelentést
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 06:31
Csalás, hűtlen kezelés, hamis magánokirat felhasználása, számvitel rendjének megsértése, valamint tartozás fedezetének elvonása került terítékre. Az alapítvány közben újabb 400 milliót kap, de állítólag csak a vizsgálatra.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton fontos részletet közölt a költségvetésről
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 19:45
A nemzetgazdasági miniszter Facebook-oldalán számolt be arról, hogy a kormány átadta a 2026-os költségvetés tervezetét a Költségvetési Tanácsnak.
Makro / Külgazdaság Donald Trumpot megint beperelték: kibuktak a vámháború miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 17:47
A vámháború miatt pereskednek amerikai államok.
Makro / Külgazdaság Visszatérhetnek a jól ismert és elátkozott megszorítások
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 12:54
A Nemzetközi Valutaalap arra számít, hogy az évtized végére a világ országainak pénzügyei ugyanolyan ramaty állapotban lesznek, mint az évtized elején voltak, amikor a covid miatt eladósodtak.
Makro / Külgazdaság Kettős szorításba került Orbán Viktor szerb kollégája
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 12:12
Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke még nem döntötte el, hogy elmegy-e a május 9-ei moszkvai győzelmi katonai parádéra. Orosz kollégája, Vlagyimir Putyin meghívta, az EU eltanácsolta ettől.
Makro / Külgazdaság Putyin mellébeszél: a tűzszünetről papol, közben lebombázza Kijevet
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:52
Miközben Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke a napokban arról beszélt, hogy nyitott lenne egy tűzszünetre a jelenlegi frontvonal mentén, az orosz hadsereg megszórta drónokkal Kijevet és Harkivot.
Makro / Külgazdaság Tovább zaklatja az amerikai egyetemeket Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 10:04
Az Egyesült Államok elnöke újabb lépéssel gyalogol bele országa egyetemeinek függetlenségébe. Úgy véli, kormánya dolga kipurgálni a baloldali-liberális elhajlást az intézmények működéséből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG