A munkanaphatástól megtisztított index 2,9 százalékkal emelkedett. A termelés az év első nyolc hónapjában 8,7%-kal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában.
Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás augusztusban 5,7 százalékkal visszaesett.
Valamennyire látszottak a lassulás jelei
Az előző hónapban is meglepetést okozott az adat, akkor azonban a vártnál éppenhogy magasabb volt az ipari termelés bővülése. Réczey Zoltán, a Buda-Cash szakértője már jelezte: a bázishatások egyre inkább lefelé viszik a növekedési ütemet.
A járműgyártásban ugyan vannak további kapacitások, de lassulni fog az élénkülés, miközben az alapvető folyamatok így is kedvezőek. Megjegyezte, hogy rövid távon negatív hatása lehet az eurózóna lassuló növekedésének - a német gazdaság rosszabbul teljesített az utóbbi hónapokban.
Az Audi leállásától van
Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az adatok ismertetésekor elmondta: a havi visszaesést elsősorban az egyik nagy járműgyártó cég egész hónapos leállása okozta. Emellett a vegyiparban is voltak alkalmi leállások és az élelmiszeriparban is csökkent a termelés.
A győri Audi-üzem motorgyárában július 30-án háromhetes, míg a járműgyárban augusztus 8-án négyhetes nyári leállás kezdődött, amikor a munkatársak kivették évi rendes szabadságukat.
Az előző három hónapban rendre 10,1, 11,3 illetve 12,3 százalékos éves növekedést jelzett az ipari statisztika. A KSH illetékese hozzátette, hogy az autóipari termékek iránt továbbra is jó a kereslet. Az orosz embargó viszont kedvezőtlenül hat az élelmiszeripar termelésére - jegyezte meg.
Elmondta, hogy augusztusban az export növekedési üteme lelassult, és - részben a járműipari termelés csökkenése miatt - a belföldi értékesítésben visszaesés volt tapasztalható, ellentétben a korábbi hónapokkal.
Négy éve nem volt ekkora a visszaesés
Havi összehasonlításban az augusztusi 5,7 százalékosnál nagyobb visszaesésre utoljára 2010 decemberében volt példa, akkor 9,1 százalékkal csökkent az ipari termelés az előző hónaphoz képest.