A Financial Times (FT) információ szerint a Nemzetközi Valutaalap egy készenléti hitelmegállapodást javasol Magyarország számára, annak érdekében, hogy csökkentse az ország pénzügyi nehézségeit, azonban a megállapodásnak feltételei lesznek.
Az FT által kiszivárogtatott információk szerint az IMF készenléti hitelmegállapodást (SBA) fog kötni Magyarországgal, amely feltételeket és felülvizsgálatokat tartalmaz. Ennek értelmében az "újtípusú" hitelmegállapodás végeredményben ugyanaz lenne, mint amit Gyurcsány Ferenc kötött 2008-ban a Nemzetközi Valutaalappal.
A lap szerint a megállapodás egyre sürgetőbbé vált azután, hogy a múlt héten a Moody's befektetésre nem ajánlottnak, bóvlinak minősítette Magyarországot, melynek hatására egyre nagyobb nyomás nehezedik a forintra. A lap arra is felhívta figyelmet, hogy a kormány eddig egy biztonsági hálót jelentő elővigyázatossági megállapodáshoz ragaszkodott, amely korlátozott feltéteket tartalmaz. Mindezek ellenére az IMF úgy véli, hogy a legmegfelelőbb egy készenléti hitelmegállapodás lenne.
Egy a tárgyalásokhoz közel álló személy a Financial Timesnak elmondta, hogy a készenléti hitelmegállapodás az IMF klasszikus eszköze, amely a magyarországihoz hasonló helyzetek kezelésére is alkalmas. A forrás véleménye szerint mindezek mellett a piacok világossá tették, hogy erős feltételrendszert és kiszámítható gazdaságpolitikát szeretnének, ezért egyre valószínűbb, hogy egy SBA típusú megállapodás fog létrejönni.
A készenléti hitelmegállapodás lényegében arról szól, hogy a kifizetés részletekben történik meg, a címzett pedig csak egy sikeres felülvizsgálat után tudja lehívni az újabb hitelrészletet.
Róna Péter közgazdász, a 2008-as tárgyalóbizottság tanácsadója az FT-nek elmondta, hogy nem volt kérdés, hogy a megállapodás készenléti hitelkemegállapodásként fog megvalósulni. Véleménye szerint nem annyira a megállapodás, mint inkább a felülvizsgálat fogja zavarni Orbán Viktor.
Orbán az IMF-ről
A miniszterelnök ma reggel beszélt a közrádióban arról, hogy meddig tarthatnak majd a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) a tervezett együttműködésről. Orbán Viktor szerint "egy nap alatt is meg tudunk állapodni; amint elértük a céljainkat, már meg is állapodunk, ez a mi tervünk". A forint árfolyamának ingadozásával kapcsolatban úgy vélekedett, "nincs ember, aki komolyan gondolná, hogy a magyar gazdaság értéke is e szerint változott", ám az EU-s fejlemények megmozgatják a forint értékét, és ez hatással van a magyar gazdaságra.