Rekord alacsony szinten, 13,2 milliárd forinton állt május végén az államháztartási hiány - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium a Privátbankár.hu-val. Az idei év első öt hónapját a központi költségvetés 98,9 milliárd forintos deficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 48,9 milliárd forintos, míg az elkülönített állami pénzalapok 36,8 milliárd forintos szufficittel zárták.
Májusban az elmúlt 2 évhez hasonlóan ezúttal is többlet keletkezett: 131,7 milliárd forintos pozitív egyenleget jelentett az NGM.
Kevesebb a kiadás az EU-pályázatok miatt, több a bevétel
Egy évvel korábban az államháztartás központi alrendszerének január-májusi halmozott hiánya ennél közel 500 milliárd forinttal volt magasabb. Az első öthavi egyenleg idei kedvezőbb alakulása a tavalyi évhez képest alacsonyabb összegben felmerülő – jellemzően az uniós kifizetésekhez kapcsolódó – kiadásokra, illetve a főbb adónemek (társasági adó, általános forgalmi adó, személyi jövedelemadó, szociális hozzájárulási adó és járulékbevételek) magasabb bevételeire vezethető vissza.
A növekedési adóhitel is jól jön
A növekedési adóhitel konstrukciója ugyancsak hozzájárul az idei magasabb társasági adóbevételekhez - írja az NGM. A napokban derült ki, hogy ezen konstrukcióból származó 542 milliárdos bevételért 2015-ben gyakorlatilag a General Electric magyarországi leányvállalata felelős, 536 milliárd forintot befizetve a költségvetésbe. Lényege, hogy ha egy cég meghatszorozza nyereségét egy év alatt, akkor a társasági adót nem kell azonnal befizetni, hanem nyolc negyedévre el lehet osztani.
Ez alapján csökkenhetne is az adóbevétel, de elképzelhető, hogy a konstrukció olyan vállalatokat is idevonz, akik nem nálunk fizetnének társasági adót (más kérdés, hogy mit szólnak ehhez azok az országok, ahonnan ezért hiányozni fognak az adóbevételek).
A GDP 2 százalékában meghatározott hiánycél továbbra is reális és teljesíthető - írja az NGM.