Osztrák rendőrök bevándorlókat keresve szúrópróbaszerűen ellenőrizni készülnek egy járművet Nickelsdorfnál 2015. szeptember 16-án. MTI Fotó: Krizsán Csaba |
A schengeni rendszer lehetőséget ad a határellenőrzés ideiglenes visszaállítására, amely akár négyszer hat hónapig, vagyis összesen két évig is tarthat - mondta Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense hétfőn az M1-en.
Gálik Zoltán erről azzal kapcsolatban beszélt, hogy hétfőtől visszaállítják az útlevél-ellenőrzést a dán-svéd határon, miután az erről szóló törvényt a svéd parlament még december közepén elfogadta.
A szakértő elmondta azt is, hogy 2016-ban az unió fő feladata az lesz, hogy a migrációs nyomás kezelése érdekében kiegyezzen Törökországgal és az afrikai országokkal.
Mi lesz Schengennel?
A Schengeni Egyezmény elsősorban a belső határőrizet megszüntetését és a külső határok közös ellenőrzését jelenti. Az 1985-ös egyezmény a térségen belül garantálja a személyek szabad mozgását és ez az európai integráció eszméjének egyik központi eleme lett. Ennek a térségnek a fenntartása azonban napról napra nehezebb a hatóságok számára, mivel a menekültválság és a párizsi merényletek rávilágítottak a határok nélküli Európa sérülékenységére és törékenységére.
2015-ben már több Schengen-térségbeli ország, így Németország, Ausztria, Svédország és Magyarország már bevezetett ideiglenes határellenőrzéseket. Franciaország ezen kívül az azonnali bevezetését követeli a vitatott utas-nyilvántartási adatállomány (PNR) rendszernek repülőgépek, vonatok és hajók esetében.