Az Európai Unió vezetői brüsszeli csúcstalálkozóján központi téma lesz a migráció válság kezelése, a kérdés Angela Merkel szerint megalapozza az EU jövőbeli sorsát. A találkozón többek között szóba kerül a régió biztonsága, Donald Trump és a Transzatlanti Szabadkereskedelmi Megállapodás közötti vita, az Oroszországra kitűzött gazdasági szankciók, az EU következő pénzügyi ciklusa és a Brexit is.
A találkozó kezdete előtt a tagországok vezetői a következőképpen kommentálták a találkozót:
Emmanuel Macron - Franciaország
A találkozó alkalmat biztosít, hogy a bevándorlásról is tárgyaljunk. Ez nem egy új kérdés, az EU már 2015 óta küzd vele. A kérdés egyszerű: nemzeti elbírálást, vagy közös megoldást keresünk? Részemről az utóbbit pártolom, a jelenlegi egyezmények mentén kell viselkednünk és azt felújítanunk. Felelősséget és szolidaritást kell mutatnunk Európa határain kívül és belül egyaránt.
Peter Pellegrini – Szlovákia
A legfontosabb szempont, hogy megvédjük külső határainkat. Előbb ezt kell orvosolnunk, utána térhetünk csak rá, mi történik a térségen belül.
Orbán Viktor – Magyarország
A fő probléma nem a migráció, hanem az európai demokrácia mibenléte. Mindez arról, miben is hisznek az emberek és minek kellene megvalósulnia
Pedro Sánchez – Spanyolország
A közös problémákra közös választ kell adnunk, felelősséget és szolidaritást kell mutatnunk. Felelősséggel kell irányítanunk a határokat, valamint növelnünk a migrációs kérdés külső kezelését irányzó tevékenységet. Szolidaritást kell mutatnunk más tagországokkal, főként Németországgal szemben, akik most politikai problémákkal küzdenek.
Xavier Bettel – Luxemburg
Úgy hiszem, mindent meg kell tárgyalnunk. Ha minden tagállam mást mond, úgy sosem születhet közös megoldás. A legális migrációnak továbbra is lehetőségnek kell lennie. Olyan sok ember érkezett olyan sok országba, akik végül mind Németországban kötöttek ki, megértem, amikor azt mondják: miért nekünk kell mindennel foglalkozni?
Juha Sipila – Finnország
Gyakorlati problémákkal küzdünk mi is a másodlagos migrációval kapcsolatban, és készek vagyunk együttműködni Németországgal.
Orbán egyvalamit akar Az európai demokrácia megbicsaklott, ezért azt szeretnénk, hogy helyreállítsuk a demokráciát Európában - jelentette ki Orbán Viktor Brüsszelben, az uniós tagállamok állam- illetve kormányfőinek tanácskozására érkezve. További részletek >>> |