3p
Vasárnap reggel a már eddig is meglehetősen hatékony és fegyelmezett kurd pesmerga hadsereg amerikai légi segítséggel támadást indított Moszulnál, és elfoglalt 11 falut, egyúttal megkezdte a város bekerítését. Szíriában is elfoglalták a török határ menti területeket, a kalifátus nyakán szorul a hurok.
Kurd harcosnők. Forrás: Reuters

Kurd műveletek

A támadást szakszerű tüzérségi előkészítés és amerikai légicsapások előzték meg, számolt be róla a Reuters egy, a helyszínről tudósító munkatársa. A dzsihádisták aknavetőkkel próbálták lassítani az előrenyomulást, és legalább két autóbombát is felrobbantottak. A harcmezőt sűrű füst borította, melyből civilek bukkantak elő fehér zászlókkal, és a kurd állások felé menekültek.

A kurdok hadműveletei arra irányulnak, hogy segítsenek bekeríteni Moszul városát, melyet dél felől már megközelített az iraki hadsereg. Moszul az Iszlám Állam utolsó bázisa Irakban, a város elestével teljessé válik az ország felszabadítása. Ugyanakkor Moszul volt az a város, ahol 2014 őszén ahol az Iszlám Állam vezetője, Abu Bakra l-Bagdadi kihirdette a kalifátust. A városnak akkor 2 millió lakosa volt.

Még idén

Az iraki miniszterelnök szerint még idén megpróbálják felszabadítani a várost, ennek előkészítését képezik a mostani hadműveletek, melynek során létrehozzák az ostromgyűrűt. A támadás előkészítése a végső fázisba érkezett, mondta egy, az iraki koalíciós erők összehangolásában segédkező amerikai szakértő. Hozzátette, hogy a hadművelet tervezésekor a humanitárius szempontokat is igyekeznek messzemenően figyelembe venni, hisz még mindig legalább 1 millió ember lehet a körbezárt területen.

A jelek szerint Obama amerikai elnök szeretné, ha még elnöksége alatt, vagyis gyakorlatilag az év végéig felszámolnák az Iszlám Államot. Szíriában is halad a területek visszaszerzése: az amerikaiak által támogatott kurd és ellenzéki szunnita arab erők teljesen ellenőrzésük alá vonták a török határ menti területeket. Így a kalifátus kezén lényegében már csak az Eufrátesz-menti területek vannak, köztük az egyetlen komolyabb város, Rakka. Ennek visszaszerzése gyakorlatilag az Iszlám Állam végét jelenti majd.

A szír helyzet

Szíriában persze annyival bonyolultabb a helyzet, hogy nyugat felől az oroszok által támogatott Aszad elnök erői is részt vesznek a dzsihádisták visszaszorításában, de az utóbbi időben mintha fontosabb lenne nekik, hogy Szíria második legnagyobb városát, Aleppót visszaszerezzék az Aszad-ellenes lázadóktól, egyelőre kevés sikerrel. Aszad tisztában lehet vele, hogy nagy szunnita területek úgysem kerülhetnek az uralma alá, ezért feltehetőleg Rakkát és a többi felszabadítandó részt most már meghagyja az amerikaiak által támogatott erőknek, és hatalmát az eddig visszaszerzett részeken próbálja stabilizálni.

Az igazi kérdés az, hogy mit kezdenek a helyi erők és a nagyhatalmak az Iszlám Állam legyőzése után. Feltehetőleg senki nem szeretné, ha a polgárháború folytatódna, ugyanakkor Szíriában teljesen reménytelennek tűnik, hogy a különböző erők szót értsenek egymással. Aszad nem szokott hozzá a hatalom megosztásához, ellenfelei pedig látni sem akarják őt, ezért harcolnak 5 éve. A két oldalt ugyanakkor a két nagyhatalom támogatja, akik mostanában nincsenek jóban egymással, így jó esély van rá, hogy az történjen, ami Németországban 1945-ben: ahol a két erő találkozik, ott lesz két jövőbeni állam határa.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szakértő: a mostani rezsicsökkentés hosszú távon nem fenntartható
Dobos Zoltán | 2024. május 18. 14:06
A Klasszis Média által szervezett E, mint energia konferencia Béke honol az olajfák alatt? című kerekasztal-beszélgetésén az energiaszektor és a megújulóenergia-ipar képviselőivel arról beszélgettünk, mennyire felhasználóbarát az új megújulóenergia-szabályozás, a hálózatfejlesztés ki tudja-e szolgálni a megújulóenergia-fejlesztési célokat. Szóba kerültek a megújuló energia tárolási lehetőségei, hogy hogyan és miből tudják a cégek csökkenteni az energiaköltségeiket, illetve hogy miért nincs lehetőség az új Otthonfelújítási Program támogatásai keretében a fűtést napkollektorra, hőszivattyúra korszerűsíteni.
Makro / Külgazdaság Bulgária bemutatott a Gazpromnak
Privátbankár.hu | 2024. május 18. 10:59
Több mint 400 millió eurós kártérítést követel a Gazpromtól a bolgár állami gázvállalat, amiért 2022 áprilisban hirtelen felfüggesztették a földgázszállítást.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor, kemény értékelést mondott
Dobos Zoltán | 2024. május 17. 10:11
Péntek lévén ismét a Kossuth rádió mikrofonja elé ült Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök értékelte a szlovák kollégája, Robert Fico elleni szerda délutáni merényletet, Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti látogatását és az orosz–ukrán háború legfrissebb fejleményeit is.
Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG