Zimbabwe rettegett ura, aki végül nagy nehezen lemondott, amikor a parlament már megindította ellene az eljárást, büntetlenséget és védelmet kapott országában, miután a Reuters forrása szerint ez szerepelt a neki szóló ajánlatban önkéntes lemondás esetére. A 93 éves Mugabe azt közölte, hogy nem akar száműzetésben élni, Zimbabwéban akar meghalni. A tárgyalók szerint ragaszkodott ahhoz, hogy garantálják biztonságát hazájában, ami érthető, hisz lenne miért felelősségre vonni a volt elnököt.
Gucci Grace
Ráadásul nem elég az elnök biztonságát garantálni, hanem felesége, Grace is védelemre szorul, mivel őt kifejezetten gyűlöli az istenadta nép, valahogy úgy, mint Romániában egykor Ceausescu nejét, Elenát. Az asszony beleszólt a politikába és a pártügyekbe, végül pedig férje örökösének akarta megtenni magát. Mindemellett kirívóan fényűző életet élt: mértéktelen vásárlásai miatt népétől a Gucci Grace becenevet kapta. Múlt hónapban jogi vitába keveredett egy belga üzletemberrel egy 1,3 millió dolláros gyémántgyűrű kapcsán, amitől érthető módon kiakadt a közvélemény.
Az ellátmány
Robert Mugabe mindenesetre szép kis pakkot kap: megfelelő nyugdíjat (vélhetően dollárban, miután funkcionáló nemzeti valuta egyelőre nincs), lakást, nyaralásra és közlekedési költségekre külön keretet, egészségbiztosítást, és persze a kiterjedt védelmet, nehogy a nép valamely elégedetlen tagja zaklassa a nyugalmazott politikust. Mindazonáltal a következő hetekben Szingapúrba utazik kivizsgálásra és gyógykezelésre, nem tudni, ezt is fedezi-e egészségbiztosítása. A legnagyobb betegség ebben a körben általában a hatalom hiánya szokott lenni, és arra nincs orvosság.
Új helyzet
Ami magát az országot illeti, lassan túllépnek Mugabén. Az új elnök, Mnangagwa, akit még Mugabe elől menekült Dél-Afrikába, szerdán hazatért és rögtön beszédet tartott népének. A hatalomváltás úgy tűnik, a hadsereg segítségével simán lezajlik, majd jövőre következnek az általános választások. Sokan aggódnak, hogy az átmeneti elnökség nem sok változást hoz, mivel az új elnök sokáig Mugabe hűséges munkatársa volt, de ilyen hosszú diktatúra után általában nehezen szokták elképzelni a demokratikus változást.
Gazdaság
Az ország gazdasága teljes csődben van, amihez hozzájárulnak a Mugabe ellen hozott külföldi szankciók is, melyeket most vélhetően gyorsan feloldanak. Ugyanakkor elvileg nem nehéz beindítani a gazdaságot, mivel ha sikerül a mezőgazdálkodást megfelelő szakemberekre bízni, hamar felfuthat a termelés. Az ország Mugabe pusztítása előtt főképp gyapotot, dohányt és kávét termesztett, de a búza-, és kukoricatermesztés is jelentős volt. Az országnak ásványkincsei is vannak: platina, arany, vasérc és kisebb mennyiségben gyémánt.