Vlagyimir Szergejev orosz nagykövet Vlagyimir Putyin keddi látogatása előtt arról beszélt a Magyar Nemzetnek adott interjúban, hogy az orosz elnök útja önmagában is jelzi, hogy a két ország között kiegyensúlyozottak a kapcsolatok, nincsenek nyitott kérdések. Természetesen Budapesten is megvitatják az ukrán helyzetet, de aligha születhet itt a megoldás – a nagykövet szerint békét csak Kijev és Kelet-Ukrajna párbeszéde hozhat.
Szergejev szerint Oroszország tudomásul veszi azt a tényt, hogy Magyarország nem helyesli a szankciókat, ám egy szövetségi rendszer tagjaként tartja magát az Európai Unió közös álláspontjához. A szankciók természetesen nekik sem tetszenek, ezzel a politikával nem értenek egyet, emiatt azonban nem fordítanak hátat az unió országainak. Ők nem követjük az "aki nincs velünk, az ellenünk" elvet. Oroszország nem a választóvonalakat akarja erősíteni, hanem a közös érdekek alapján építi a kapcsolatait partnereivel. „Mi otthon vagyunk, Európa területének 40 százaléka ugyanis Oroszország, s innen akkor sem tudnánk elmenni, ha akarnánk” - mondja a nagykövet.
Ami a kétoldalú kapcsolatokat illeti, az elmúlt években különösen az energetikai szférában bontakozott ki stratégiai szintű együttműködés a két ország között. A hosszú távú gázszerződés meghosszabbítása kapcsán a nagykövet arról beszél, nincs kétsége afelől, hogy a gázszerződés meghosszabbításának kérdésében meg fognak egyezni, a részletek kidolgozása azonban természetesen a Gazpromnak és magyar partnerének a kompetenciája.
Oroszország a Déli Áramlat építésének elvetése után az úgynevezett Török Áramlatban gondolkodik. Ahogy azt a Gazprom elnöke, Alekszej Miller bejelentette, a projekt előkészítése folyik, s a Fekete-tenger medrében haladó, Törökország európai részén, a görög határ közelében a szárazföldet elérő vezetéken 2019-re a teljes gázmennyiség eljut Európába – ígéri a Nemzetnek nyilatkozó nagykövet. Hogy miként jut el a gáz az Európai Unió országaiba, az az illető államok gondja – mondja Szergejev.
A paksi erőmű bővítése továbbra is a kétoldalú együttműködés kiemelt projektje. A munka az eredeti ütemezés szerint folyik, és a beruházás finanszírozását sem fenyegeti semmi - a szankciók ugyanis erre nem terjednek ki. Oroszország képes lesz a finanszírozásra, az orosz gazdaság összességében elég stabil, s az elmúlt években felhalmozott jelentős tartalékoknak köszönhetően képes túllendülni a szankciók és az olaj árának esése jelentette nehézségeken – mondja a nagykövet.
A magyar cégek továbbra is sikeresek az orosz piacon. Természetesen a szankciók fékezik az együttműködést, ám a lehetőségek továbbra is fennállnak. Nem véletlen, hogy az elnök vezette delegáció tagjaként Budapestre érkezik többek között az energetikai és a mezőgazdasági miniszter, illetve a Gazprom első embere is – mondja a Magyar Nemzetnek Vlagyimir Szergejev..
Arról, hogy a magyar állam megvásárolja a Sberbank itteni hálózatát a nagykövet is csak sajtóból hallott, sajtóértesüléseket pedig nem kommentál.