4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több elemzőház szerint is nagyon erős volt az előző negyedévhez képest a közép-európai EU-s országok gazdasági teljesítménye.

Londoni pénzügyi elemzők szerint valószínűleg robusztus növekedési adatokat közölnek a héten az idei első negyedévről a közép-európai EU-gazdaságok, köztük Magyarország.

Dupla olyan jól teljesíthettünk, mint az előző negyedévben

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai a keddi előzetes adatismertetésekben "nagyon erős" számokat várnak négy közép-európai EU-gazdaság - Magyarország, Csehország, Románia és Lengyelország - első negyedévéről. A ház szerint a négy gazdaság negyedéves összevetésű, szezonális kiigazítással számolt, éves szintre kivetített növekedése az idei első három hónapban 4-5 százalék lehetett.

A cég hangsúlyozza, hogy Magyarország és Csehország esetében ez több mint kétszerese lenne a tavalyi negyedik negyedévi ütemnek.

A siker kulcsai

A JP Morgan éves összevetésben 3,5 százalékos GDP-növekedést vár reálértéken az idei első negyedévre. A gyorsuló növekedési lendületre vallanak a magas frekvenciájú aktivitási jelzők, amelyek erőteljes bővülést mutatnak az ipari termelésben, a kiskereskedelmi forgalomban és különösen az építőiparban.

Magyarországon és Lengyelországban kiugróan erőteljes, több mint 30 százalékos volt az építőipar első negyedévi teljesítményének negyedéves összevetésű, szezonális kiigazítással számolt, éves szintre kivetített növekedési üteme, ami valószínűleg a beruházások élénkülését jelzi - hangsúlyozzák a JP Morgan londoni elemzői.

A ház szerint az ipari termelésnek a járműgyártás erőteljes felfutása adott felhajtóerőt, és ez egyrészt az euróövezeti növekedés gyorsulását, másrészt az erősödő hazai aktivitást mutatja. A JP Morgan elemzői szerint térségben a fogyasztási kiadásokat az erős fogyasztói bizalom is segíti, ez pedig a mélységi rekordokon járó munkanélküliségi rátákat és az erőteljes reálbér-növekedést tükrözi.

A cég várakozása az, hogy ez a lendület tartós marad.

Innen már nincs hova?

A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics helyzetértékelése szerint a közép- és kelet-európai EU-gazdaságok az erőteljes növekedési lendület miatt most már kezdenek kifutni a kapacitástartalékokból.

A ház londoni elemzői közölték: becslésük szerint az országcsoport gazdaságaiban a kibocsátási rés - az elért tényleges növekedés százalékos rátája a potenciális növekedéshez viszonyítva - a 2013-ban mért mínusz 2 és mínusz 5 százalék közötti sávról mára gyakorlatilag teljesen bezárult, vagyis a régió gazdaságaiból jórészt kifogyott kapacitásfelesleg. A cég saját számításai szerint a kibocsátási rés a magyar gazdaságban már jelentős mértékben pluszba fordult, 1,8 százalékkal meghaladva a potenciális GDP-t.

A Capital Economics elemzőinek várakozása szerint ebben a környezetben az inflációs ütemek a térségi gazdaságokban jövőre átlépik a jegybanki tűrési sávok középértékeit, Magyarország esetében a 3 százalékot. A ház az idén 3 százalékos, jövőre 3,5 százalékos átlagos inflációval számol Magyarországon. Az elemzők mindezek alapján azzal számolnak, hogy a térségi jegybankok a következő 12-18 hónapban hozzákezdenek monetáris politikájuk szigorításához. A cég Magyarországon és Romániában agresszívabb szigorítási ciklust vár, mint a térség többi gazdaságában.

Szinte mindenki gyorsulást mért

A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői 1,5 százalékos negyedéves összevetésű növekedést valószínűsítenek a magyar gazdaságban az idei első negyedévre. A ház számítási módszerei szerint ez éves összevetésben azt jelentené, hogy a magyar hazai össztermék 3,3 százalékkal haladta meg 2017 első három hónapjában a tavalyi azonos időszak GDP-értékét. A Goldman Sachs londoni elemzői is hangsúlyozzák, hogy ez több mint kétszeres gyorsulás lenne az előző negyedévről, a tavalyi utolsó negyedben ugyanis 1,6 százalékos éves növekedést mértek a magyar gazdaságban.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői közölték, hogy szezonális kiigazítással számolták előrejelzésüket, de ez is érdemi gyorsulást jelez a magas frekvenciájú aktivitási jelzőszámok nyomán: e modell alapján a ház negyedéves összevetésben 0,9 százalékos, éves összehasonlításban 2,7 százalékos növekedést vár az idei első negyedévre a magyar gazdaságban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG