4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Több elemzőház szerint is nagyon erős volt az előző negyedévhez képest a közép-európai EU-s országok gazdasági teljesítménye.

Londoni pénzügyi elemzők szerint valószínűleg robusztus növekedési adatokat közölnek a héten az idei első negyedévről a közép-európai EU-gazdaságok, köztük Magyarország.

Dupla olyan jól teljesíthettünk, mint az előző negyedévben

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai a keddi előzetes adatismertetésekben "nagyon erős" számokat várnak négy közép-európai EU-gazdaság - Magyarország, Csehország, Románia és Lengyelország - első negyedévéről. A ház szerint a négy gazdaság negyedéves összevetésű, szezonális kiigazítással számolt, éves szintre kivetített növekedése az idei első három hónapban 4-5 százalék lehetett.

A cég hangsúlyozza, hogy Magyarország és Csehország esetében ez több mint kétszerese lenne a tavalyi negyedik negyedévi ütemnek.

A siker kulcsai

A JP Morgan éves összevetésben 3,5 százalékos GDP-növekedést vár reálértéken az idei első negyedévre. A gyorsuló növekedési lendületre vallanak a magas frekvenciájú aktivitási jelzők, amelyek erőteljes bővülést mutatnak az ipari termelésben, a kiskereskedelmi forgalomban és különösen az építőiparban.

Magyarországon és Lengyelországban kiugróan erőteljes, több mint 30 százalékos volt az építőipar első negyedévi teljesítményének negyedéves összevetésű, szezonális kiigazítással számolt, éves szintre kivetített növekedési üteme, ami valószínűleg a beruházások élénkülését jelzi - hangsúlyozzák a JP Morgan londoni elemzői.

A ház szerint az ipari termelésnek a járműgyártás erőteljes felfutása adott felhajtóerőt, és ez egyrészt az euróövezeti növekedés gyorsulását, másrészt az erősödő hazai aktivitást mutatja. A JP Morgan elemzői szerint térségben a fogyasztási kiadásokat az erős fogyasztói bizalom is segíti, ez pedig a mélységi rekordokon járó munkanélküliségi rátákat és az erőteljes reálbér-növekedést tükrözi.

A cég várakozása az, hogy ez a lendület tartós marad.

Innen már nincs hova?

A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics helyzetértékelése szerint a közép- és kelet-európai EU-gazdaságok az erőteljes növekedési lendület miatt most már kezdenek kifutni a kapacitástartalékokból.

A ház londoni elemzői közölték: becslésük szerint az országcsoport gazdaságaiban a kibocsátási rés - az elért tényleges növekedés százalékos rátája a potenciális növekedéshez viszonyítva - a 2013-ban mért mínusz 2 és mínusz 5 százalék közötti sávról mára gyakorlatilag teljesen bezárult, vagyis a régió gazdaságaiból jórészt kifogyott kapacitásfelesleg. A cég saját számításai szerint a kibocsátási rés a magyar gazdaságban már jelentős mértékben pluszba fordult, 1,8 százalékkal meghaladva a potenciális GDP-t.

A Capital Economics elemzőinek várakozása szerint ebben a környezetben az inflációs ütemek a térségi gazdaságokban jövőre átlépik a jegybanki tűrési sávok középértékeit, Magyarország esetében a 3 százalékot. A ház az idén 3 százalékos, jövőre 3,5 százalékos átlagos inflációval számol Magyarországon. Az elemzők mindezek alapján azzal számolnak, hogy a térségi jegybankok a következő 12-18 hónapban hozzákezdenek monetáris politikájuk szigorításához. A cég Magyarországon és Romániában agresszívabb szigorítási ciklust vár, mint a térség többi gazdaságában.

Szinte mindenki gyorsulást mért

A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői 1,5 százalékos negyedéves összevetésű növekedést valószínűsítenek a magyar gazdaságban az idei első negyedévre. A ház számítási módszerei szerint ez éves összevetésben azt jelentené, hogy a magyar hazai össztermék 3,3 százalékkal haladta meg 2017 első három hónapjában a tavalyi azonos időszak GDP-értékét. A Goldman Sachs londoni elemzői is hangsúlyozzák, hogy ez több mint kétszeres gyorsulás lenne az előző negyedévről, a tavalyi utolsó negyedben ugyanis 1,6 százalékos éves növekedést mértek a magyar gazdaságban.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői közölték, hogy szezonális kiigazítással számolták előrejelzésüket, de ez is érdemi gyorsulást jelez a magas frekvenciájú aktivitási jelzőszámok nyomán: e modell alapján a ház negyedéves összevetésben 0,9 százalékos, éves összehasonlításban 2,7 százalékos növekedést vár az idei első negyedévre a magyar gazdaságban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt kéne Svájc után csinálnunk
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 16:23
Svájc ipari termelése 8,5 százalékkal, 2021 második negyedéve óta a leggyorsabb ütemben bővült az idei első negyedévben éves szinten, a negyedik negyedévben jegyzett 2,1 százalékos éves szintű növekedés után – derült ki a svájci statisztikai hivatal adataiból.
Makro / Külgazdaság Kijött az Európai Bizottság gazdasági jelentése Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 15:33
Megjelent az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése, amely szerint idén 0,8, jövőre pedig 2,5 százalékkal nőhet a magyar bruttó nemzeti össztermék (GDP).
Makro / Külgazdaság GKI: továbbra is gyengélkedik az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 14:15
Az építőipari termelés az elmúlt két évben folyamatosan csökkent, és ez a kedvezőtlen tendencia az idei első negyedévben is folytatódott. Az egyre szűkülő kereslet következtében a cégek száma is mérséklődött, miközben a termelői infláció lassulni kezdett. Az építőipari szereplők egyelőre nem látnak közeli trendfordulót, ugyanakkor az ágazat középtávú növekedési kilátásai kedvezőek.
Makro / Külgazdaság Visszacsinálják a Brexitet?
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 09:52
Először tartanak hivatalos brit-EU csúcstalálkozót a brit EU-tagság megszűnése óta.
Makro / Külgazdaság Táptalajt adnak a recessziós félelmeknek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:53
A távol-keleti országban lassult az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Makro / Külgazdaság Hiába a kormány csodafegyvere, csak nem tudunk közelebb kerülni Európához
Csabai Károly | 2025. május 19. 05:44
Bár a hazai éves infláció áprilisban lassult, de nem olyan mértékben, mint amekkorára a március közepétől ketyegő árrésstop alapján következtetni lehetett. Ráadásul közben a többiek sem tétlenkedtek, így európai összehasonlításban egy tapodtat sem jutottunk előrébb, hajszálra ugyanannyi öreg kontinensbéli ország fogyasztóiár-indexe alacsonyabb a miéknél, mint egy hónappal korábban – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Berlin Trump jóindulatáért és a NATO túléléséért küzd
Káncz Csaba | 2025. május 18. 10:53
Az új német kormány padlógázt nyom a katonai kiadásokban, hogy a jövő havi NATO csúcstalálkozón elnyerjék Trump jóváhagyását a szervezet jövőjére nézve. Ukrajna megmutatja, hogyan lehet egy hadsereget a szinte semmiből néhány év alatt Európa legnagyobb fegyveres erejévé fejleszteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor az átláthatósági törvényjavaslatról is – kemény fellépést ígér
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 10:08
Ezt nem lehet megengedni, fogalmazott a miniszterelnök a külföldi támogatásokat kapó szervezetek ügyében.
Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG