Nem az első negyedév az utóbbi években, amikor az amerikai gazdaság ilyet produkál: 2014 harmadik negyedévében 4,9 százalék lett az éves ütem, egyúttal a mostani a Reuters szerint a harmadik legerősebb adat az 1929-32-es válság óta. Igazán nem lehet oka panaszra Trumpnak, noha gyakran emlegeti, hogy Európa és Kína kizsákmányolja országát a kereskedelemben és a valutaárfolyamok által.
Trump elégedett
Most ő maga is elismerte, hogy jó úton van országa afelé, hogy a növekedés elérje 13 éve a legmagasabb szintet (nem tudni, miért ezt a számot hangsúlyozta, talán mert akkor republikánus elnökség volt). Hozzá kell tenni, hogy pont az elnök intézkedései miatt egyszeri tétel is befolyásolta az adatot: az amerikai farmerek rohantak Kínába vinni amennyi szóját csak tudtak, még mielőtt életbe léptek Trump vámjai és Kína viszontvámjai.
A közeljövő
Mindazonáltal a belföldi fogyasztás 4 százalékkal nőtt, a kormány 3,5 százalékkal költött többet. A Fed mindazonáltal éves szinten 2,8 százalékot vár (ilyen fejlett országnál ez is óriási), jövőre 2,4-et, 2020-ban pedig 2 százalékot. A fejlett országok között ezzel az egyik legmagasabb növekedési szintet éri el, így aztán Amerikát belátható időn belül nem fogja utolérni senki, hozzá egyelőre nem lehet felzárkózni.
Világrekorderek
Mindemellett rengeteg országban van a világban igen magas gazdasági növekedés, persze elsősorban a szegényebb országokban, és ez így természetes, nekik kell felzárkózniuk. Két afrikai ország, Ruanda és Etiópia vezeti a listát 10 százalék fölötti ütemmel, majd Örményország jön 9,6 százalékkal. India a maga 7,7 százalékával azért örvendetes, mert az emberiség közel ötödét jelenti, de az ugyanekkor lakosságú Kína sem sokkal marad el ettől, ráadásul ő már szegénynek sem mondható.