4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Továbbra is szervezik az amerikai elnök és az utóbbi időben diplomáciai sikersorozatot maga mögött tudó észak-koreai vezető találkozóját, és elég meghökkentő helyszín merült fel: a senkiföldje. Közben Dél-Korea jelezte, hogy nem mondana le az amerikai hadseregről országában, béke ide vagy oda. Na de akkor Kim lemond-e a saját biztosítékáról, atomfegyvereiről?

Amióta csak felmerült Donald Trump és Kim Dzsongun találkozója, a világ azt tippelgeti, milyen helyszín jöhetne szóba, ahol mindkét fél biztonságban érezné magát. Trump feltehetően nem szívesen vonulna be az oroszlánbarlangba, azaz Phenjanba, Kim pedig sok helyen nem szívesen látott vendég, ráadásul még a biztonságát sem garantálják. Felmerült Mongólia és Szingapúr, mint kölcsönösen elfogadható helyszínek, de érdekes módon Dél-Korea ajánlja azt, hogy a találkozó jöjjön létre ott, ahol a déliek és az északiak mindig találkoznak: a két ország közötti határvonal, pontosabban demarkációs vonal felett, annak két oldalán.

Nem menne messzire

Ebben az esetben Kim Dzsongun nem kellene, hogy elhagyja országát, az amerikai elnöknek viszont nem kellene belépni oda, kezet ráznának a vonal felett elhelyezett asztalnál, és mindenki maradna a térfelén. A déli elnökkel folytatott találkozóján Kim most pár lépést megtett és átlépett a déli országrészbe, de valószínűleg félelmét mérsékelte atomfegyverének tudata: déli részről kockázatos lenne az ellenséges vezetőt mondjuk letartóztatni, hisz valamelyik helyettese adott esetben elindíthat néhány rakétát.

Ettől még, úgy tűnik, Kim nem szívesen menne messzire, és valószínűleg ő kérte meg a délieket, akikkel most épp nem ellenséges, hogy vegyék rá szövetségesük első emberét: jöjjön az oroszlánbarlang határáig. Ez azonban komoly biztonsági kérdéseket vetne fel, hisz egy határvonalnál, melynek a túlsó oldalára nem tudnak átmenni az elnök biztonságát garantáló erők, meglehetősen nagy a kockázat. Ki tudja, a vonal mögött ki és mit tervez, a nemrég még ősellenség Kim ígérete pedig amerikai nemzetbiztonsági szempontból finoman szólva is szerény biztosíték.

Mire juthatnak?

Hogy ez lesz-e a helyszín, vagy tovább keresgélnek, az még nyitott kérdés lehet, sőt arra sem vennénk mérget, hogy a találkozó összejön, hisz annak igazából csak akkor van értelme, ha Trump biztosra mehet, és eléri, amit szeretne: a teljes koreai nukleáris leszerelést. Ha ez nem sikerül, csak arra jó a találkozó, hogy legitimálja Kim hatalmát. Hogy a teljes leszerelésre mi az esély, azt valójában senki nem tudja, de az általános eufória ellenére igen valószínűtlen, hogy Kim feladná azt az arzenált, melynek köszönhetően most lényegében ő mozgathatja a fontosabb nemzetközi vezetőket, mikor ki tárgyaljon vele.

Szinte biztos, hogy csak akkor válna meg legnagyobb ütőkártyájától, ha több nagyhatalom által adott garanciát kapna arra, hogy nem döntik meg rendszerét, hisz korábban ő maga is Szaddamot és Kadhafit emlegette, akik nem építettek atomfegyvert, és ki is akolbólintották őket a hatalomból (túl sem élték). Emellett korábban azt is igényelte, hogy ne maradjanak ellenséges, fenyegető erők a Koreai-félszigeten, és főleg hadgyakorlatot ne tartsanak.

Marasztalnák az amerikai sereget

Nos, a Reuters szerint Dél-Korea jelezte, hogy szeretné megtartani az amerikai haderőt országában, mondván, az nem függ össze a békeszerződéssel. Jelenleg 28 500 amerikai katona állomásozik az országban, Észak-Korea pedig korábban jelezte, hogy a leszerelés egyik feltétele az ő távozásuk. Mindenesetre az általános optimizmus ellenére továbbra is nehezen képzelhető el, hogy nézne ki a béke, de az még inkább, hogy elszánja magát Kim Dzsongun biztonságot nyújtó atomfegyvereinek és rakétáinak leszerelésére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG