5p
A Magyar Turisztikai Ügynökség meglehetősen komor közleményt adott ki, amelyben azt közölték, hogy Magyarország turizmusát derékba törte a koronavírus. Ha megnézzük a korábbi évek adatait, akkor láthatjuk, hogy valóban nem túlzó a kijelentés.

A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) azt közölte, hogy Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatai alapján napról napra súlyosabb a helyzet az idegenforgalomban, a visszamondások száma ugyanis folyamatosan növekszik. A statisztikák nem mutatják még, de a szerdán kihirdetett országos vészhelyzet, és az azzal egyidőben bevezetett beutazási korlátozások szinte biztosan tovább fogják növelni a kieső vendégek számát.

Folyamatosan nő a lemondások aránya

A Turisztikai Ügynökség azt jelezte, hogy a három tavaszi hónapra összesítve a foglalások 18,5 százalékát mondták le március 10-e reggelig a top 10 küldő országból, miközben március 5-én (a járvány itteni megjelenésekor) még ennél alacsonyabb, 16,4 százalékos rátánál tartottak.

A közzétett adatok szerint a tervezett utak lemondási aránya kimagasló Izraelből (40,3 százalék), Olaszországból (37,8 százalék) és Romániából (25,4 százalék). Miután az olasz vendégek egy ideig nem jöhetnek, és Kínából, Dél-Koreából, valamint Iránból is korlátozza a magyar állam a beutazást. Fordított eset is van, hiszen az Egyesült Államok csütörtöktől korlátozza az Európából érkező forgalmat, így szinte biztos, hogy az onnan érkező turisták döntő többsége is ki fog esni. Éppen ezért érdekes megnézni, hogy a korábbi évek forgalma alapján mindez milyen csökkenést eredményezhet a hazai szálláshelyeken, mennyivel eshet vissza a vendégéjszakák száma.

Az utazási korlátozások miatt a vendégek hatoda biztosan kiesik

Tavaly márciusban az összes külföldi vendégéjszakák száma 1 millió volt, míg áprilisban 1,262 millió. Az Olaszországból érkezők 2019 márciusában 61 ezer vendégéjszakát töltöttek kereskedelmi szálláshelyeken, míg áprilisban ez a szám 70 ezerre rúgott. Előbbi a külföldi vendégéjszakák 6, az áprilisi pedig az 5,5 százalékát tette ki, ezt a hazai idegenforgalom várhatóan bebukja. Biztosan ki lehet húzni mind márciusban, mind áprilisban az összes kínai vendéget is, ahonnan márciusban 20, áprilisban pedig 32 ezer vendégéjszakát regisztráltak, előbbi 2, a második 2,5 százalékot jelent.

Az iráni és a dél-koreai vendég számáról nincs külön havi statisztika, ezen a két ország révén néhány ezer vendégéjszaka eshet ki havi szinten. A dél-koreaiak ugyan a hazai üzleti életben aktívak, 2019-ben például ők voltak a legnagyobb külföldi beruházók, ám információink szerint a cégeket vezető expatokat a fizikai távolság miatt hosszabb időre átteszik, és nem utaztatják folyamatosan.

Az Egyesült Államokból tavaly márciusban 53 ezer vendégéjszakát regisztráltak, ami a teljes mennyiség 5,5 százaléka, míg áprilisban 65 ezret, ami bő 5 százalékot jelent. Ha csak a beutazási korlátozások miatti kiesést nézzük, már akkor le kell írni a vendégek 14-15 százalékát.

Ugyanakkor számos más helyről is folyamatosan érkeznek a szállodákhoz a visszamondások. Az MTÜ szerint érzékeny veszteség, hogy a Németország, a legjelentősebb küldőállam esetén is 13,3 százalékos lemondási arány volt két nappal ezelőtt. Mivel itt a tavaszi hónapokban is 100 ezer feletti vendégéjszakáról beszélhetünk, így ez is további 2-3 százalékos kiesést jelent majd a hotelek számára.

Kormányzati segítség nélkül csődhullám várható

A legnagyobb kongás várhatóan a budapesti szállodákban lesz, ahol a tavaszi időszakban is magasabb kihasználtság mellett üzemelnek a szállodák. Az MTÜ becslése szerint korábbi évek azonos időszakával összevetve március-április hónapokban várhatóan 50-60 százalékkal kevesebb külföldi vendég érkezik az országba, a korábbi évek ugyanezen időszakával összehasonlítva. A szállásdíjbevételek 2019 március-áprilisához viszonyítva legalább 40-50 százalék körül esnek vissza az adatok alapján.

A koronavírus kirobbanása után a szálláshelyek üzemeltetői azt jelezték, hogy a kieső külföldi vendégeket részben hazai turistákkal tudják pótolni. Sok magyar ugyanis a hosszabb, betegség szempontjából kockázatos utak helyett belföldi pihenést választott. Ez azonban a járvány hazai megjelenésével változott, és immár a magyar vendégek egy része is inkább otthon marad. A belföldi foglalások közül arányaiban kevesebb (13,2 százalék) került lemondásra, mint a TOP 10 küldőpiacról érkezők esetében, így a belföldi piacot inkább a kivárás jellemzi az MTÜ szakértői szerint.

Az MTÜ közleményében úgy fogalmaz, "a turisztikai adatok napról napra változnak, amit ma mondunk, holnap már nem biztos, hogy igaz. Úgy gondoljuk, hogy jelenleg nem a számok a legfontosabbak, hanem a vírus terjedésének a megfékezése." Ennek ellenére, ha a következő néhány hónapon túl tekintünk, akkor nem kérdéses, hogy óriási kihívások elé néz a szektor. A nemzetközi trendek alapján a szállodák mellett az éttermek és más vendéglátóhelyek forgalma is drasztikusan fog csökkenni. Borítékolható, hogy kormányzati segítség nélkül óriási csődhullám fenyegeti a szektort. Igaz, a napokban Orbán Viktor már kilátásba helyezte, hogy mentőövet dobnak a szektornak, igaz annak a véleményének is hangot adott, hogy a turizmusnak az idei év már "kampó".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG