Tüntetők egy Narendra Modi indiai miniszterelnököt ábrázoló képet égetnek az ellene és a két legnagyobb címletű bankjegy kivonása ellen szervezett tüntetésen Bangalorban. (MTI/EPA/Dzsagadis NV) |
India egy dinamikus gazdasággal rendelkező óriás volt az elmúlt pár évtizedben, a BRICS oszlopos tagja, amely idén ráadásul a világ negyedik legnagyobb hadi-kiadásaival is kitűnik. Az 50.6 milliárd dolláros katonai büdzséjével megelőzte Szaúd-Arábiát és Oroszországot is. Az ország miniszterelnökének, Narendra Modi-nak a magabiztossága már odáig terjed, hogy a szeparatizmust is támogatja nukleáris fegyverekkel rendelkező szomszédjánál.
A szamár is jó dolgában megy a jégre
De Modinak fejébe szállhatott a hatalom, mert más területeken is vékony jégre merészkedett. November 8-án adni akart egy hatalmas pofont a korrupciónak és az adóelkerülésnek, de egyelőre csak az ország gazdaságának sikerült lekeverni egy hatalmasat. A gazdaság kifehérítése végett ugyanis drasztikus megoldáshoz nyúlt kormánya: egyszerűen kivonták a két legnagyobb címletű bankjegyet a forgalomból. Az emberek erre pánikba estek, a gazdaság behúzta a kéziféket, a helyzet áruhiánnyal fenyeget.
Nem akármilyen pénzügyi és politikai horderejű döntés volt ez, hiszen a világ legnagyobb készpénz-ráutaltságú gazdaságából kivonták egyik napról a másikra a forgalomban lévő valuta 86 százalékát! Most, az eltelt másfél hónapban a jegybank 1,7 milliárd - rossz minőségű – új bankjegyet nyomtatott, amelynek az értéke kevesebb mint egyharmada a kivont bankjegyeknek. A kkv-szektor képviselői apokalipszisről beszélnek.
Megroppant országimázs
A lépés egy óriási PR-csapás India országimázsa számára is, hiszen már szerte a világban erről a baklövésről beszélnek - és nemcsak pénzügyi körökben. Bár a kormányzat az első hetekben azzal érvelt, hogy az elitnél és a bűnözőknél felhalmozott fekete pénzt akarja kiirtani, mára már azt prédikálja, hogy átlátható, készpénz-mentes forradalmat akar az országban. A külvilág felé sugárzott propaganda színfala mögött viszont az India adóhivatal kommandói behatolnak magánlakásokba és komoly büntetéssel szembesül az, aki nem tudja igazolna megtakarítása és arany-készleteinek az eredetét.
Az óriási mellényúlás miatt Modi miniszterelnök kezdi elveszteni az ellenőrzést a saját pártja fölött. Modi szerencséjére a parlamenti ellenzéke egyelőre gyenge és megosztott. De a feszültség fokozódhat, mert napjainkra már a középosztály is kezdi érezni a készpénz-hiányos helyzet következményeit.
Az ország fele Fekete-Afrika szintjén
Ez az elképesztő blamázs egyben ráirányította a figyelmet India elképesztő strukturális gyengeségeire. Az 1.34 milliárd lakosú szubkontinensen egy főre jutó GDP csupán 1,718 dollár. A lakosság majdnem fele nem fér hozzá olyan alapvető civilizációs eredményhez, mint az elektromosság és a folyó víz. Az öt év alatti gyerekek 48 százaléka fejlődésben visszamaradt.
Ha az afrikai kontinens egy egységes ország lenne, jobb mutatókkal rendelkezne, mint a BRICS-csoport ezen ékköve. Ha már a BRICS-csoportnál tartunk, az utóbbi két évtizedben divatos lett összehasonlítani Indiát Kínával. De ez az összevetés is negatív fénybe helyezi Indiát: a kínai egy főre jutó GDP több, mint ötször olyan magas és abszolút értelemben is négyszer olyan gyorsan nő, mint az indiai.
Káncz Csaba jegyzete