3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ahogy az várható volt, az augusztusi külkereskedelmi adatok is igen gyengék lettek: az ipari termelés fékezését az exportban is nagy szerepet játszó autóipar teljesítményével magyarázták, és fő külkereskedelmi partnerünknél is nagy volt a visszaesés. Főleg az export esett vissza - Németországból is rossz hír jött.

Augusztusban az export és az import euróban számított értéke 4,1, illetve 0,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A külkereskedelmi mérleg többlete 226 millió euróval csökkent 2013 azonos hónapjához képest.

2014. augusztusban – az első becslés szerint – a kivitel értéke 6,0 milliárd eurót (1878 milliárd forintot), a behozatalé 5,7 milliárd eurót (1792 milliárd forintot) tett ki. A külkereskedelmi mérleg aktívuma az év nyolcadik hónapjában 270 millió euró (86 milliárd forint) volt. Az augusztusi kivitel 79, a behozatal 75%-át az Európai Unió tagállamaival bonyolítottuk le.

Az egész éves mérleg pozitív

2014. január–augusztusban a kivitel értéke 55,1 milliárd euró (16 972 milliárd forint), a behozatalé 51,1 milliárd euró (15 726 milliárd forint) volt. A kivitel és a behozatal euróban számított értéke 4,0, valamint 4,3%-kal emelkedett. A külkereskedelmi mérleg többlete 11 millió euróval volt nagyobb, mint a 2013. január–augusztusi időszakban.

Pocsék volt az augusztus a magyar iparban

A külkereskedelem visszaesése nem meglepő a napokban közölt korábbi adatok fényében.

A német adatok is rosszabbak a vártnál

A német statisztikai hivatal is jelentett ma: augusztusban 17,5 milliárd euróra esett a német külkereskedelmi többlet a júliusi 22,2 milliárd euróról (elemzők 18,5 milliárdos többletet vártak).

Az export 5,8 százalékos havi visszaesése újabb bizonyíték az elemzők szerint, hogy lassul a német gazdasági növekedés. Az export a 2009-es pénzügyi válság óta nem csökkent ilyen mértékben egy hónap alatt.

A KSH keddi jelentése alapján augusztusban az ipari termelés volumene mindössze 0,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Havi összehasonlításban pedig komolyabb visszaesést mért a KSH. Az okok között a külkereskedelem motorjának számító autógyártás havi lassulása is szerepel. Fontos külkereskedelmi partnerünktől is rossz hír érkezett a napokban: a német ipari termelési adat is meglehetősen gyászos lett.

A magyar ipari termelési adat visszaesése mögött bázishatásokat, a német ipar visszaesését, az orosz-ukrán konfliktus hatását és az egyik nagy autógyár nyári leállását látták az elemzők. A győri Audi-üzem motorgyárában ugyanis július 30-án háromhetes, míg a járműgyárban augusztus 8-án négyhetes nyári leállás kezdődött, amikor a munkatársak kivették évi rendes szabadságukat.

Balatoni András, az ING vezető elemzője az ipari adatról azt mondta: Magyarországon túlkoncentrált lett az iparági szerkezet, amelyben az autóipar, és egyes autóipari kapacitások dominálnak, a koncentrált szerkezet miatt pedig felerősödhet a hullámzás. Ugyanakkor az autógyártás termelésének ütemezése nem hordoz sok információt a gazdasági konjunktúra általános állapotáról

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG