Augusztusban az export és az import euróban számított értéke 4,1, illetve 0,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A külkereskedelmi mérleg többlete 226 millió euróval csökkent 2013 azonos hónapjához képest.
2014. augusztusban – az első becslés szerint – a kivitel értéke 6,0 milliárd eurót (1878 milliárd forintot), a behozatalé 5,7 milliárd eurót (1792 milliárd forintot) tett ki. A külkereskedelmi mérleg aktívuma az év nyolcadik hónapjában 270 millió euró (86 milliárd forint) volt. Az augusztusi kivitel 79, a behozatal 75%-át az Európai Unió tagállamaival bonyolítottuk le.
Az egész éves mérleg pozitív
2014. január–augusztusban a kivitel értéke 55,1 milliárd euró (16 972 milliárd forint), a behozatalé 51,1 milliárd euró (15 726 milliárd forint) volt. A kivitel és a behozatal euróban számított értéke 4,0, valamint 4,3%-kal emelkedett. A külkereskedelmi mérleg többlete 11 millió euróval volt nagyobb, mint a 2013. január–augusztusi időszakban.
Pocsék volt az augusztus a magyar iparban
A külkereskedelem visszaesése nem meglepő a napokban közölt korábbi adatok fényében.
A német adatok is rosszabbak a vártnál A német statisztikai hivatal is jelentett ma: augusztusban 17,5 milliárd euróra esett a német külkereskedelmi többlet a júliusi 22,2 milliárd euróról (elemzők 18,5 milliárdos többletet vártak). Az export 5,8 százalékos havi visszaesése újabb bizonyíték az elemzők szerint, hogy lassul a német gazdasági növekedés. Az export a 2009-es pénzügyi válság óta nem csökkent ilyen mértékben egy hónap alatt. |
A KSH keddi jelentése alapján augusztusban az ipari termelés volumene mindössze 0,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Havi összehasonlításban pedig komolyabb visszaesést mért a KSH. Az okok között a külkereskedelem motorjának számító autógyártás havi lassulása is szerepel. Fontos külkereskedelmi partnerünktől is rossz hír érkezett a napokban: a német ipari termelési adat is meglehetősen gyászos lett.
A magyar ipari termelési adat visszaesése mögött bázishatásokat, a német ipar visszaesését, az orosz-ukrán konfliktus hatását és az egyik nagy autógyár nyári leállását látták az elemzők. A győri Audi-üzem motorgyárában ugyanis július 30-án háromhetes, míg a járműgyárban augusztus 8-án négyhetes nyári leállás kezdődött, amikor a munkatársak kivették évi rendes szabadságukat.
Balatoni András, az ING vezető elemzője az ipari adatról azt mondta: Magyarországon túlkoncentrált lett az iparági szerkezet, amelyben az autóipar, és egyes autóipari kapacitások dominálnak, a koncentrált szerkezet miatt pedig felerősödhet a hullámzás. Ugyanakkor az autógyártás termelésének ütemezése nem hordoz sok információt a gazdasági konjunktúra általános állapotáról