Cseh és magyar rendőrök a röszkei határnál 2016. szeptember 7-én. Járőröznek majd velük frontexesek is? Forrás: MTI/Kelemen Zoltán Gergely |
Ha eddig segítséget követeltünk, most miért utasítjuk vissza?
Az Európai Bizottság megerősítené a Frontex EU-s határ- és partvédelmi szervezetet, ennek részeként a külső határon fekvő országoknak át kellene adniuk nemzeti kompetenciájuk egy részét a szervezetnek. Bár Magyarország folyamatosan azt követeli az EU-tól, hogy tegyen többet a határok védelméért, a javaslat mégis éles ellenkezést váltott ki a kormányból.
Orbán Viktor nemrég úgy fogalmazott: Magyarország ragaszkodik azon jogához, hogy az ő feladata megvédeni határait. "Örülünk, hogy most már arra a kérdésre koncentrálunk, hogy miként védjük meg a határokat, ez jó". Hozzátette azonban: nincs szükség arra, hogy határvédelmi jogköröket vonjanak el Magyarországtól, "mert képesek vagyunk megvédeni a határainkat. Ragaszkodunk ahhoz a jogunkhoz, hogy ez a mi feladatunk".
A határőrizet megerősítésekor a Frontex a helyi törvények szerint végezné a munkát, a helyi rendvédelmi szervekkel együttműködésben, és nem lenne intézkedési, döntési jogköre. Ennek ellenére Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára úgy véli: ha az Európai Bizottság át akarja venni a határőrizetet, annak az az oka, hogy "másként akarják értelmezni a szabályokat" és olyan "portaszolgálatot" akarnak létrehozni, amelyek arról dönthetnének, ki jöhet be az országba és ki nem.
A V4-ek nem mondanak "abszolút nemet" a Frontex megerősítésére
A Frontex megerősítését támogatja viszont egyebek mellett Franciaország és Németország is, és a migrációban leginkább érintett uniós ország vezetője, Giuseppe Conte olasz kormányfő és Sebestian Kurz osztrák kancellár is ebben látja a helyzet megoldását. Úgy tűnik, a V4-ek körében sincs teljes egység a kérdésben. Peter Pellegrini szlovák kormányfő a visegrádi négyek miniszterelnökeinek találkozója után azt mondta az MTI tudósítása szerint: ott nem hangzott el semmiféle "abszolút nem" a Frontex európai határ- és partvédelmi ügynökség megerősítését célzó tervre, csak az, hogy világosan meg kell határozni annak feladatait és hatásköreit.
"A Frontex esetében azt tartjuk fontosnak, hogy az ne helyettesítse a határőrségek vagy a tagállamok (más hasonló) egységeinek szuverenitását" - idézi az MTI a szlovák kormányfőt, aki szerint az európai politikusoknak minden olyan megoldást támogatniuk kellene, amelyikről világos, hogy képes hozzájárulni az unió határainak megvédéséhez.
Működőképes lehetne az egyes tagállamok partvédelmi egységeinek és a Frontexnek egy olyan jó kombinációja, amelyben az utóbbi aktívabb lenne harmadik országokban, azaz segítene egyes észak-afrikai országok határainak és parti vizeinek a védelmében - vélekedett Peter Pellegrini.