Schulz: megengedhetetlen, amit művelünk
Martin Schulz, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke a Bild című lapnak adott interjúban arról beszélt, hogy veszélyes logikát követ Orbán Viktor magyar miniszterelnök a menekültpolitikában. Mint mondta, Magyarország és Lengyelország, "újabban talán Ausztria támogatásával" úgy tesznek, mintha a menekültek ügye csak a németekre tartozna, ami elfogadhatatlan.
A politikus megengedhetetlennek nevezte, hogy miközben néhány európai uniós tagállam nagy erőfeszítéseket tesz, mások egyetlen menekültet sem hajlandóak befogadni.
Szavainak éléből azért elvesz valamennyit, hogy nemrég kiderült: a német lakosság szemében Schulz az év legnagyobb vesztese.
Teremfocis hasonlattal élve: hátulról gáncsolnak minket
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint viszont az alapvető tényekkel sincs tisztában Martin Schulz. Az MTI-nek úgy fogalmazott: azt remélték, hogy Martin Schulz valóságérzékelése visszatér azzal, hogy ő maga visszatért "a brüsszeli buborékból a német valóságba". "Erről a reményről azonban végérvényesen bebizonyosodott, hogy alaptalan volt. Martin Schulz az alapvető tényekkel sincs tisztában. Pozíciója ugyanakkor kényelmes, hiszen egy olyan ország polgára, amely élvezi annak előnyeit, hogy Magyarország komoly erőfeszítésekkel, az európai jognak érvényt szerezve védi a schengeni övezet külső határát. Martin Schulz tehát a valamennyi német polgárt is védő Magyarországot gáncsolja hátulról folyamatosan" - jelentette ki a miniszter.
Kértünk pénzt, de nem adtak?
Hozzátette: az Európai Unió és a schengeni övezet külső határának megvédésére Magyarország mindezidáig egymilliárd eurót költött. "Az Európai Bizottság ennek az összegnek még a részleges megtérítését is megtagadta, holott a magyar határvédelem Németország és az egész Európai Unió megvédését is szolgálja. A szolidaritás hiánya tehát nem Magyarország, hanem az Európai Unió oldaláról jelenik meg" - emelte ki Szijjártó Péter.
Orbán Viktor miniszterelnök még az ősszel fordult Jean-Claude Junckerhez, azt kérve, hogy az EU fizesse ki Magyarország számára az utóbbi két évben határvédelemre fordított mintegy 883 millió euró (270 milliárd forint) felét. Juncker válaszában nagyjából arról írt, hogy dicséretes, hogy ilyenkor, amikor osztozni kell a költségeken, Magyarországi is hisz a szolidaritásban, de ez nem így működik: részt kell venni az olyan kötelezettségekben is, mint a menekültek elosztása. Emellett felsorolta azokat a forrásokat, amelyekből Magyarország határvédelemre részesülhet és részesül.
Nagyobb terhet vállalunk, mint a kvótákkal?
Szijjártó Péter most hangsúlyozta: Magyarország minden menekültet befogad a nemzetközi jog előírásai alapján, de határozottan elutasítja a gazdasági célból érkezők és illegális bevándorlók befogadását. "Mindezekkel Magyarország sokkal nagyobb terhet vállal, mint amit a teljesen ésszerűtlen kvóták jelentenének" - szögezte le.
(Persze a nemkívánt "gazdasági célból érkezők" közé a letelepedési kötvényesek nyilván nem értendők.)